Múry v utorok neožili. Podujatie na Zobore je presunuté

Zoborský kláštor namiesto rodín s deťmi v utorok zaplavili kvapky dažďa.

Malo to byť popoludnie zamerané na rodiny s deťmi. Pripravené boli tvorivé dielne i detské divadlo, upršané počasie však plány zmenilo, a tak si Nitrania miesto kultúry na Zobore užívali len tú domácu – papučovú. O zážitky však neprišli nadobro. Organizátori ponúkajú náhradný termín.

Múry na Zoborskom kláštore ožijú v sobotu 26. septembra.

Mesto Nitra a Zoborský sklášľovací spolok tak opäť pozývajú do starobylých priestorov Zoborského kláštora. V tvorivých dielňach sa deti presunú v čase do stredoveku a vyskúšajú si prácu prvých vzdelancov, divadielko Dunajka ich zabaví detským predstavením, pripravená je i komentovaná prehliadka kláštora, virtuálna 3D prezentácia príbytku mnícha a chýbať nebude ani opekačka.

Deti sa presunú v čase. V rannostredovekých dielňach môžu prepisovať knihy.

„Počiatky slovenskej knižnej kultúry siahajú do skriptórií stredovekých kláštorov a ich iluminátorských dielní. Iluminované rukopisy možno považovať za predchodcov ilustrovanej tlačenej knihy,“ informujú organizátori, ktorí deti lákajú na možnosť vyskúšať si práve prácu mníchov pri prepisovaní vytipovaných textov s dôrazom na krasopis a iluminačnú tvorbu.

Priestory Zoborského kláštora sú bežne prístupné verejnosti, avšak o necelé štyri týždne predsa len ožijú o čosi viac. Pre každého, kto chce zažiť autentickú atmosféru stredovekých dielní a zistiť o najstaršej pamiatke nášho kraja viac, je v sobotu 26. septembra v čase od 15. do 19. hodiny pripravené podujatie Múry ožívajú.

Foto: FB Zoborský skrášľovací spolok

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password