Murál: Nitrania opäť v dvoch názorových táboroch

Maľba na fasáde Domu opatrovateľskej služby vznikla na začiatku novembra na počesť 30. výročia Nežnej revolúcie.

Vedenie mesta chcelo tento významný míľnik patrične osláviť. „Povedali sme si, že si 17. november pripomenieme nielen rôznymi podujatiami, ale že spravíme aj inštaláciu, ktorá tu zostane natrvalo,“ hovorí Marek Hattas, primátor mesta Nitra.

„Pokiaľ ide o výber miesta, uvažovali sme nad viacerými budovami, no keďže ide o pripomienku Novembra ´89, panovala zhoda, že by malo ísť o budovu v centre mesta. Je dôležité pripomenúť, že murál povolil Krajský pamiatkový úrad, pamiatkari nám na maľbu povolenie vydali,“ informuje nás hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Mnoho ľudí pekné umelecké dielo ocenilo. Murál má pomôcť Nitru skultúrniť a skrášliť. Nájdu sa ale aj obyvatelia, ktorí zastávajú názor, že takáto maľba je zbytočná a že sa peniaze dali využiť lepšie, napríklad na opravu chodníkov. „Načo je takéto niečo dobré? Idú sa zvyšovať dane a my dávame veľké peniaze za počarbanie domu,“ vyjadril svoj názor nahnevaný obyvateľ. „Všetko sa tu zdražuje a ešte aj vznikajú zbytočnosti,“ doplnila ďalšia Nitranka.

Viacerí poslanci, ani samotní obyvatelia DOS z tohto nápadu nadšení nie sú, podľa nich je to zbytočné plytvanie verejných financií. Obavy majú aj o fasádu nedávno zrekonštruovanej budovy, ktorá je stále v záruke, a na ktorú bolo dielo namaľované bez súhlasu zhotoviteľa. Samotný výber návrhu maľby dokonca podľa slov niektorých poslancov vôbec neprešiel odbornými komisiami. Mesto sa bráni: „Murál sa platí z rozpočtu Odboru komunikácie a propagácie, z položky propagácia. Peniaze schválené v rozpočte na tento rok na propagáciu mesta nie je možné použiť na iné účely. Ide o propagáciu myšlienok Nežnej revolúcie a keďže si pripomíname významných 30 rokov slobody, chceli sme, aby v Nitre vzniklo niečo naozaj pamätné, pekné a vkusné, čo myšlienky Nežnej revolúcie symbolizuje. Tento Murál bude trvalou pripomienkou tejto pre náš národ významnej dejinnej udalosti,“ vysvetľuje hovorca Tomáš Holúbek.

Celková cena projektu stála Nitru 6 250 eur. Podľa slov hovorcu mesta nebola na vyhotovenie tohto diela podľa Zákona o verejnom obstarávaní potrebná žiadna verejná súťaž.

Mesto Nitra sa pri plánovaní maľby obrátilo na organizátorov Bratislava Street Art Festivalu. „BSAF je jediné relevantné podujatie svojho druhu na Slovensku, ktoré k nám prináša umelcov svetového významu. Aj franczúzsko-rakúska dvojica, ktorá maľovala stenu na budove na ulici Janka Kráľa, má za sebou maľby vo svetových metropolách na viacerých kontinentoch – a všade s mimoriadne pozitívnymi ohlasmi,“ dodal na záver Tomáš Holúbek.

Street art je v súčasnosti považovaný za druh umenia, nie je to iba nezmyselné kreslenie na steny. Svoj názor na dielo vyjadril aj organizátor zmieňovaného festivalu v Bratislave. „Je to veľmi pozitívny krok pre Nitru. Dnes už dochádza ľuďom na celom svete, že street art je umenie. Toto dielo sa určite objaví v rôznych zahraničných médiach, čiže to bude dobrá pozitívna publicita pre Nitru,“ povedal Tomáš Lukačka, riaditeľ Bratislava Street Art Festivalu.

Autorom umeleckého diela je medzinárodne uznávaná rakúsko-francúzska dvojica. Ich umelecké diela môžete nájsť na celom svete.

Jana & JS, zdroj: Mesto Nitra

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password