Môže sa nový koronavírus preniesť aj na domáce zvieratá?

Majitelia domácich miláčikov sa obávať nemusia. COVID-19 zvieratá nenapáda. Môže sa však udržať na ich srsti.

Informácie o prenose ochorenia COVID-19 z človeka na zviera sa začali objavovať začiatkom marca v Hongkongu. O prípade psa, ktorého vzorky z nosnej a ústnej dutiny boli „slabo pozitívne“ informovalo tamojšie ministerstvo poľnohospodárstva. Zviera nemalo žiadne symptómy, preventívne bolo umiestnené do karantény. Podľa WHO však neexistujú dôkazy o prípadoch nakazených zvierat. Aj keď mal pes výsledky pozitívne, neznamená to, že sa nakazil.

Ojedinelý jav vysvetľujú v súvislosti so schopnosťou vírusu prežiť na rôznych povrchoch a predmetoch.

Tento týždeň sa však objavili informácie aj o druhom nakazenom zvierati z Hongkongu. Ide o nemeckého ovčiaka, ktorého majiteľke bol nový koronavírus potvrdený. Zviera sa nachádza v karanténe spolu s druhým psom z domácnosti. Pozitívny test má iba nemecký ovčiak. Oboch psov budú sledovať a opakovane testovať. Stále je preto otázne, či sú zvieratá infikované alebo len kontaminované.

Aj keď žiadne štúdie doteraz nepotvrdili, že by sa ochorenie COVID-19 objavilo aj u zvierat chovaných doma, vírus prenášať môžu.

K rizikovým patria zvieratá, ktoré prišli do kontaktu s chorou osobou. Ochorenie môžu prenášať podobne ako neživé predmety – na povrchu, v srsti. Táto skutočnosť je dôležitá najmä pre majiteľov, ktorí chodia svojich miláčikov venčiť na verejné priestranstvá. Pri takomto chove treba dodržiavať základné pravidlá:

  • vyhýbať sa frekventovaným miestam a na pobyt vonku si vybrať radšej prírodu,
  • dbať na to, aby sa pes nedostal do kontaktu si inými majiteľmi a ich psami,
  • na prechádzke držať zviera pri sebe, a to až do príchodu domov.

Špeciálne hygienické opatrenia však odborníci neodporúčajú, maximálne umyť labky vodou tak, ako je to bežné aj v inom období. Časté kúpele a dezinfekcie chemikáliami môžu zvieratám vážne uškodiť. Majitelia by si, naopak, po každom kontakte so zvieraťom mali dôkladne umyť ruky a vo zvýšenej miere dbať na primeranú hygienu.

Medzi najohrozenejšie skupiny obyvateľov patria seniori. Tí by mali obmedziť pohyb a zostať doma.

S venčením a starostlivosťou o domácich miláčikov im môže pomôcť rodina alebo mladší susedia. Aj tu ale platí zásada čo najkratšieho kontaktu – domáceho miláčika iba prevziať a odovzdať bez zbytočného predlžovania.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password