Mnohým podujatiam zrejme odzvonilo: Dotácie budú podliehať prísnejším kritériám

Nitriansky samosprávny kraj podporí len tie projekty, ktoré sa pričinia o rozvoj vybraných oblastí.

Dotácie pre rôzne organizácie, kluby a združenia sa budú posudzovať prísnejšie než po minulé roky. Kraj nechce len tak utrácať svoje financie. „Nie som toho názoru, že by sme mali tieto peniaze rozdávať. To sa už potom bavíme o totálnych dotáciách. Subjekt, ktorý žiada dotáciu, nie je potom ničím viazaný, motivovaný, aby sa k tomu postavil hospodárne. Toto nie je správny prístup,“ vysvetľuje Milan Belica, predseda Nitrianskeho samosprávneho kraja.

Nasledujúci žiadatelia o podporu zo strany kraja tak budú musieť načrieť aj do vlastného vrecka. Posledných 10% zo žiadaných financií budú zabezpečovať práve oni. „10% príspevku musí dať koncový užívateľ zo svojho, aby sa správal ako vlastník a dobrý hospodár,“ vysvetľuje Belica. Podľa predsedu NSK by sa malo radšej investovať do projektov, ktoré majú vyššiu trvácnosť. „Neváhal by som dať peniaze napríklad na kroje. Kroj zostane ako artefakt ďalšie roky, ale guláš sa za 5 minút skonzumuje a potom z neho nie je nič,“ odkazuje.

Okrem príspevku na podujatie musí žiadateľ doložiť, aký prínos bude mať pre kraj akcia, ktorú chce zorganizovať. „Komisia cestovného ruchu, ktorej som členom, už minulý rok prišla s návrhom, aby sa nedávali dotácie za to, že si dá niekto námahu s vypracovaním žiadosti, ale bude musieť každý rok splniť požiadavky na určité oblasti, ktoré chceme v rámci cestovného ruchu podporiť,“ odpovedá Daniel Balko, poslanec zastupiteľstva NSk a viceprimátor Nitry.

Želané oblasti, ktoré by chcel NSK uprednostniť a rozvinúť, sú historické podujatia, domáca výroba, cyklotrasy a vodná turistika.

Iné akcie tak môžu zostať nemilo prekvapené. Ak však nebudú spĺňať uvedené požiadavky, dotácie nedostanú. „Projekt typu „Ples futbalistov“ nie je športovým podujatím, ktoré by sa malo z hľadiska športu podporiť,“ dodáva Daniel Balko.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password