Mladá trénerka power skatingu: Na ľade sa cítim ako doma

Má iba devätnásť rokov, ale zažila toho viac ako niektorí jej starší kolegovia. Reč je o mladej a ambicióznej Nitranke Izabele Frišovej.

zdroj: súkromný archív IF

Takmer desať rokov sa venovala krasokorčuľovaniu, ale pre problémy s anorexiou sa rozhodla s ním skončiť a vydať sa na cestu trénerky správneho korčuľovania, tzv. power skatingu. Dnes sa popritom zameriava aj na mentálnu prípravu športovcov a dáva cenné rady začínajúcim hokejistom. 

Ako vyzerali tvoje krasokorčuliarske začiatky?

Keď som bola mladšia, skúšala som rôzne športy ako plávanie či lyžovanie. Neskôr som sa stretla s trénerkou Marcelou Sitárovou, ktorá mi navrhla, aby som skúsila aj korčuľovanie. Bavilo ma to, tak som sa tomu venovala takmer desať rokov.

Prečo si sa rozhodla skončiť? 

Posledné roky mojej krasokorčuliarskej kariéry sprevádzala anorexia. Uvedomila som si, že zdravie je číslo jedna, preto som sa rozhodla toho vzdať.

Ako si sa dostala k práci trénerky power skatingu?

Po ukončení aktívnej kariéry som pomáhala trénerkám v HK Nitra Kraso a po určitom čase ma oslovil aj hokejový klub s ponukou o trénovanie techniky korčuľovania. Popritom som si robila kurz mentálnej prípravy športovcov, a tak sa dnes snažím naučiť mladých hokejistov nielen správne korčuľovať, ale mať aj správny postoj k športu, ktorý robia.

zdroj: súkromný archív IF

Na čo by sa mal zamerať hokejista, ktorý chce byť dobrý korčuliar? 

Veľmi dôležité je pracovať na pohyblivosti nôh, sile a stabilite členkov a taktiež na správnej technike drepov a výpadov. Ak sa začnú hokejisti tomuto venovať mimo ľadu, budú mať oveľa lepší odraz, techniku a tým pádom aj rýchlosť počas samotného korčuľovania. 

Na akej úrovni je podľa teba táto stránka prípravy hokejistov v rámci Slovenska?

Momentálne sa to začína dosť tlačiť do popredia. Nie je žiadnym tajomstvom, že my, krasokorčuliarky, máme lepšiu techniku, keďže sme to „drillovali“ od rána do večera. Veľmi ma teší, že sa tomu začínajú venovať aj hokejoví tréneri, lebo to môže pomôcť každému hokejistovi. 

zdroj: súkromý archív IF

Aké kategórie trénuješ v nitrianskom hokejovom klube?

Začínala som s prípravkou, potom som prešla k žiakom a kadetom a mala som možnosť trénovať aj A-tím HK Nitra. Je to moja vášeň, na ľade sa cítim ako doma.

Máš nejaký konkrétny sen spojený s trénovaním?

Chcem viesť malých športovcov cestou, na ktorej sa učia a neriešia to, že prehrávajú. Sama som si prešla v športe všeličím a mojim heslom vždy bolo neplakať nad tým, čo sa mi nepodarilo, ale snažiť sa nájsť spôsob, ako to môžem urobiť lepšie. Toto sa snažím naučiť aj deti, ktoré trénujem. 

zdroj: súkromný archív IF

Venuješ sa aj zdravému životnému štýlu. Ako veľmi je podľa teba pre športovcov dôležitá správna výživa?

Strava je základ všetkého. Myslím si, že by sa mal každý športovec zamyslieť nad tým, aké sú jeho ciele a či tomu zodpovedá aj jeho jedálniček. Ak má moje telo dostatok energie, cítim sa psychicky lepšie a tým pádom budú aj moje výkony lepšie. Všetko so všetkým súvisí. 

Kristína Fáberová

Televízia Nitrička

Forgot Password