Minulý mesiac sa v našom meste začala kampaň Do práce na bicykli 2019, ktorej vyhodnotenie bude už tento víkend

V dňoch od 2. mája do 31. mája prebiehal 6. ročník celonárodnej súťaže Do práce na bicykli.

Vonku sa začalo leto a to znamená, že v uliciach mesta sa zvyšuje počet cyklistov. Pre niekoho je cyklistika občasné hobby, pre iných je to životný štýl. Bicykle sú šetrným dopravným prostriedkom a používa ich čoraz viac ľudí.

Mesto Nitra sa zapojilo do celonárodnej súťaže Do práce na bicykli. V týchto dňoch prebiehal aj tretí ročník Cykloraňajok. V skorých ranných hodinách pre cyklistov, ktorí chodili do práce na bicykloch, bolo pripravené občerstvenie na troch stanovištiach. Občianske združenie Rozbicyklujme Nitru túto myšlienku podporilo.

„Je to už tretí ročník Cykloraňajok. Tu sa spájajú dve veci, prvou bola, že sa začala kampaň Do práce na bicykli, kde sú ľudia po celý máj motivovaní, aby nechali auto doma a išli do práce bicyklom a druhá vec je, že sme chceli cyklistov motivovať, potešiť a odmeniť za to, že nezaťažujú mesto autodopravou a išli do práce na bicykli,“ informoval Juraj Lieskovský, podpredseda občianskeho združenia Rozbicyklujme Nitru.

Registrácia samostatných tímov na úrovni samosprávy sa začala 1. marca a potrvala do 5. mája. Samospráva mesta Nitry vyzvala občanov, firmy, spoločnosti a organizácie, aby sa zapojili do tejto súťaže.

,,Cieľom májovej kampane bolo podporiť rozvoj nemotorovej, predovšetkým cyklistickej dopravy v mestách, vyzvať mestá a obce na Slovensku, aby vytvárali kvalitné podmienky pre ekologické druhy dopravy v meste, motivovali zamestnávateľov, aby budovali v sídlach svojich firiem vhodné podmienky pre zamestnancov, ktorí dochádzajú do práce na bicykli a zároveň motivovali zamestnancov, aby viac využívali túto formu alternatívnej dopravy pri každodennom cestovaní do práce,“informoval hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

,,Vyhlasovateľom súťaže je Národný cyklokoordinátor Peter Klučka, Ministerstvo dopravy a výstavby SR a Koordinátorom a odborným garantom súťaže je Občianska cykloiniciatíva Banská Bystrica. Do kampane bolo zaregistrovaných 240 cyklistov, aktívnych bolo 168, zapojilo sa 74 tímov (2-4 osoby) a 63 bolo aktívnych tímov,“ doplnil hovorca Holúbek.

Počas celého mesiaca občania Nitry šliapali do pedálov. Obyvatelia smerujúci do práce na bicykli prispeli k pozitívnemu imidžu Nitry ako mesta, ktorému záleží na zlepšovaní dopravnej situácie a kvality ovzdušia.

Vyhodnotenie kampane Do práce na bicykli sa uskutoční v túto sobotu 15. júna o 18.00 hodine v mestskom parku na Sihoti na drevennom pódiu. „Aj tento rok budeme oceňovať najúspešnejších cyklistov. Nebude chýbať ani žrebovanie spomedzi všetkých zaregistrovaných účastníkov. Víťazní jednotlivci a tímy budú ocenení. Vyhodnocovať budeme najviac najazdených kilometrov jednotlivca, najviac uskutočnených jázd jednotlivca, najviac najazdených kilometrov kolektívu, najviac uskutočnených jázd kolektívu a žrebovanie z radov všetkých zúčastnených. Súčasťou nitrianskych aktivít bude aj prednáška s následnou diskusiou o takzvanej dobrej mobilite,“ doplňa hovorca Holúbek.

Eva Škandíková

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password