Pandémia sa ešte neskončila, tvrdí ministerstvo a spúšťa očkovanie 4. dávkou

Tá je zatiaľ určená len pre vybrané skupiny záujemcov. Rozhodujúci je vek a zdravotný stav.

foto ilustračná (pixabay.com)

Ministerstvo zdravotníctva SR pripomína, že pandémia ochorenia Covid-19 sa ešte neskončila a naprieč Európou rastie počet nových prípadov. Slovensko však zatiaľ patrí ku krajinám, kde pri náraste prípadov nezaznamenali zvýšený nápor na zdravotníctvo. „Je to spôsobené viacerými faktormi, pričom jedným z tých  kľúčových je vysoká miera zaočkovanosti populácie, najmä tej rizikovej,“ uvádza rezort zdravotníctva.

Viaceré nemocnice v Nitrianskom kraji však už obmedzili možnosť návštev, medzi nimi aj nitrianska fakultná nemocnica a Špecializovaná nemocnica sv. Svorada na Zobori.

S Covidom je aktuálne hospitalizovaných 396 pacientov, z toho 24 je na JIS a 9 na pľúcnej ventilácii. K 20. 7. pribudlo 7 obetí. Národné centrum zdravotníckych informácií uvádza, že v Nitrianskom kraji pribudlo 157 pozitívnych testov, z toho 49 v okrese Nitra, 28 v okrese Levice, 26 v novozámockom okrese, 20 v okrese Komárno, topoľčiansky okres má 14 nových prípadov, šaliansky 13 a zlatomoravecký 7.

Ministerstvo vzhľadom na to, že imunita po očkovaní časom slabne, spúšťa očkovanie 2. posilňujúcou dávkou, respektíve 4. dávkou.

Registrácia na očkovanie je možná od dnes 20. júla cez webstránku www.korona.gov.sk. „Záujemcovia môžu využiť aj možnosť očkovania bez registrácie. Zoznam voľných termínov je zverejnený a každý týždeň aktualizovaný na stránke Ministerstva zdravotníctva SR,“ doplnil rezort.

Uvedenú dávku je zatiaľ možné podávať záujemcov starším ako 50 rokov. Mladší prídu na rad budúci týždeň.

Ľudia nad 50 rokov sa teda môžu očkovať už teraz. Od budúceho týždňa bude možné očkovať aj imunokompromitovaných pacientov od 12 rokov. „Odstup od podania 1. booster dávky musí byť minimálne 4 mesiace alebo 3 mesiace od prekonania ochorenia Covid-19,“ spresňuje ministerstvo. Bez ohľadu na predchádzajúce podané vakcíny sa v týchto prípadoch bude podávať vakcína Comirnaty od Pfizer/BioNTech.

Rezort tiež pripomína, že pokračuje aj očkovanie 1. dávkou očkovacej schémy  a 1. posilňujúcou dávkou (3. dávkou). Záujemcovia o očkovanie si môžu vybrať z vakcín Comirnaty od Prizer/BioNTech, Nuvaxovid od Novavaxu a Janssen od Johnson&Johnson.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password