Mikuláš skutočne existoval!

Už len raz sa vyspíme a je to tu. V predvečer sviatku sv. Mikuláša si všetky deti poctivo čistia čižmičky, dávajú si ich do okien a čakajú na to, čo sa stane. Či si ich ráno nájdu plné sladkostí alebo uhlia. Ale vedeli ste o tom, že Mikuláš naozaj existoval?

Svätý Mikuláš sa narodil okolo roku 270 na južnom pobreží Malej Ázie. Začiatkom 4. storočia bol ustanovený za biskupa v Myre. Počas jeho života sa konalo veľké prenasledovanie kresťanov. Samotný Mikuláš bol väznený v nemilosrdných podmienkach. Nestratil však na duchu a v srdci si zachoval lásku. Na slobodu sa dostal vďaka Milánskemu ediktu, ktorý vydal cisár Konštatnín. Ľudia si ho veľmi obľúbili najmä kvôli jeho štedrosti, dobrote a obetavosti. Zomrel 6. decembra, približne v rokoch 345 až 352.

K svätému Mikulášovi sa viaže niekoľko legiend.

(zdroj: pixabay.com)

Mikuláš sa o svoje živobytie vôbec nemusel báť, rodičia mu po smrti zanechali veľký majetok. On sa však rozhodol všetko darovať chudobe.

Prvý, azda najznámejší skutok, o ktorom sa dočítame v starých knihách je, že zachránil tri chudobné dievčatá pred ich otcom. Muž prišiel o všetok majetok a v zúfalstve sa rozhodol dať dcéry do nevestinca. Keď sa o tom dozvedel Mikuláš, zabalil kus zlata do látky a tajne ho dal do okna. Spravil tak presne trikrát, aby mali všetky dievčatá dostatok zlata na veno a mohli sa vydať. Hovorí sa, že práve tu sa začala tradícia obdarovávania na sv. Mikuláša. V mene tohto svätca sa veľakrát opakuje číslo 3. Z búrky na rozbúrenom mori zachránil troch námorníkov a pred nespravodlivou smrťou zachránil troch mladíkov.

Svätý Mikuláš sa stal patrónom detí, námorníkov, pekárov, lekárnikov, rybárov a majiteľov záložní.

(zdroj: pixabay.com)

A ako slávi tento sviatok naša redakcia?

Aká je tvoja najvtipnejšia spomienka na Mikuláša?
Barborka: ,,Raz na Mikuláša výdatne nasnežilo. Ráno som sa zobudila, vzala si sladkosti z topánok a rýchlo utekala. Šuchtala som sa k autobusovej zastávke. Bola to ťažká cesta, na zastávke som stretla svojho suseda a kamaráta v jednom. Spýtal sa ma, prečo mám na nohách papuče (mali tvar psíka) a prečo sa v nich brodim cez záveje snehu? Ponaučenie?Obuj si vhodné topánky a nejedz len sladkosti.”

Mikulášsky trend sa každým rokom mení. Aké rozdiely pozoruješ medzi oslavou sv. Mikuláša vtedy a teraz?

Miriam: ,,Ako dieťa som sa na Mikuláša vždy tešila a, samozrejme, poslúchala som len posledný týždeň predtým, ako mal sv. Mikuláš chodiť a rozdávať darčeky. To po mne tuším zdedil aj môj syn (smiech). Keďže mám už svoje dieťa, viem si porovnať, ako to bývalo kedysi a ako je to dnes…. a keď mám pravdu povedať, závidím mu (smiech). Dnes sa na Mikuláša dostávajú aj rôzne drobné darčeky, na rozdiel od minulosti, kedy išlo hlavne o ovocie a sladkosti, ktoré boli deťom oveľa vzácnejšie ako je tomu dnes.”

Ty a Mikuláš? Ako vyzeral sviatok sv. Mikuláša u vás doma?
Patrícia: ,,Veľmi dobre si pamätám, ako sme všetci súrodenci v predvečer sv. Mikuláša starostlivo umývali čižmy. Takmer sme nezaspali. Rozmýšlali sme, kto si ráno nájde viac sladkostí. Väčšinou to boli také, ktoré nám rodičia cez rok kúpili málokedy. Samozrejme, nechýbali ani mandarínky, arašidy a občas cibuľa (smútok).“

Televízia Nitrička

Forgot Password