Michal Scheibenreif o rakovine pankreasu a jeho diagnostike

V nitrianskom kraji je podľa štatistík rakovina pankreasu jedno z najčastejších zhubných ochorení.

Michal Scheibenreif je študentom Lekárskej fakulty UK v Bratislave. Už dlhšiu dobu sa venuje osvete o rakovine pankreasu, predovšetkým o jej nešpecifických príznakoch. Michalov otec pred tromi rokmi totiž tomuto ochoreniu podľahol.

To, čo vás nakoplo k spomínanej osvete bola práve strata vášho octa?
Určite áno. Bol to taký spúšťací moment, pretože to bolo veľmi ťažké obdobie ako pre mňa, tak pre celú rodinu. Určite to bol ten moment, kedy som si povedal, že áno, stalo sa to a je to strašné. Ale práve tým, čo som zažil, chcem varovať tých, ktorí by mohli týmto ochorením trpieť alebo by ho mohli dostať. Hlavne, aby vedeli, aké sú príznaky a akých lekárov treba v prípade potreby navštíviť.

Môže správne diagnostikovanie príznakov zachrániť ľuďom život? Diagnostikovanie pankreasu je vraj veľmi náročné.
Je to veľmi náročné, to je pravda. Pacienti prídu s nešpecifickými príznakmi. Mnohí lekári ani nevedia, či sa môže jednať o zhubné ochorenie. Pacienti prídu s hnačkami, bolesťami chrbtice, môžu byť ožltnutí. Lekárov to navádza na žltačku a posielajú ich na infekčné oddelenia, Najhoršie na tom je, že práve pri rakovine pankreasu je to hra o čas.

Je naozaj také rýchle, keď hovoríte, že hráme o čas?
Áno. U môjho octa to od diagnostikovania až po jeho odchod trvalo deväť mesiacov. Mnohí ľudia v oveľa mladšom veku odchádzajú aj do troch mesiacov. Skutočne dôležité je podchytenie ochorenia v úplných začiatkoch. Vtedy je šanca pankreas dobre zoperovať a získať nad ochorením kontrolu.

Viac o rakovine pankreasu a jej diagnostike sa dozviete v našej relácií O ľuďoch s ľuďmi tu.  

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: marko.mikulasik@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password