MHD cez SMS bude lacnejšia. Cieľom je motivovať k bezhotovostnej platbe

Od úpravy očakávajú kratšie zdržanie vodičov, plynulejšiu MHD a väčší záujem cestujúcich.

Zníženie sumy cestovného v mestskej hromadnej doprave prostredníctom SMS zaujme viacerých, keďže z dôvodu opatrení proti koronavírusu ešte nedávno nebolo možné kúpiť lístok u vodiča. Inak je služba výhodná najmä pre tých, ktorí MHD využívajú príležitostne. Ostatní cestujúci majú stále k dispozícii možnosť zakúpiť si lístok prostredníctvom kreditu na čipovej karte. K návrhu na zníženie ceny SMS lístka viedla podľa vedúceho odboru komunálnych činností a životného prostredia Pavla Jakubčina cestujúca verejnosť a rovnako snaha neodlákať ľudí z MHD, ale naopak zvyšovať počet cestujúcich.

Bude lacnejší a s dlhšou platnosťou.

Namiesto pôvodných 90 centov vás kúpa cez SMS bude stáť po novom 80 centov. Lístok pritom už nebude mať platnosť 1 hodinu ale 70 minút, aj v rámci prestupu. Dĺžka platnosti sa mení z toho dôvodu, že oproti iným lístkom začína plynúť ešte pred nastúpením do autobusu. Dopravná spoločnosť Arriva mieni, že pridaných 10 minút vytvára cestujúcemu dostatočný priestor na úkony spojené s včasnou kúpou. Zároveň sa zníži pravdepodobnosť, že v prípade meškania spoja cestujúci príde o možnosť využiť celých 60 minút na prepravu.

„Naozaj je to posun vpred, keďže staviame na tom, že mestská hromadná doprava je prioritná v našej doprave a musí mať veľké zastúpenie,“ vyjadril sa k zmene primátor Nitry Marek Hattas.

Okrem toho, že sa po zmene očakáva menej zdržania a zrýchlenie autobusovej dopravy v meste, je úprava zároveň opatrením proti šíreniu koronavírusu, keďže ide o bezdotykovú platbu. „Platba formou SMS lístkov naberá na preferovaní u cestujúcich a priaznivo vplýva na rýchlejšie vybavovanie cestujúcich, ktorí si takto nemusia zakupovať cestovný lístok u vodiča. Uvedené obzvlášť uvítame pri súčasne prijatých karanténnych opatreniach,“ povedal prednosta mestského úradu Martin Horák.

„SMS cestovný lístok si môže zakúpiť akýkoľvek zákazník slovenského mobilného operátora, ktorý využívanie tejto služby podporuje. Jeho cena je jednotná, zľavnená verzia k dispozícii nie je,“ tvrdí spoločnosť Arriva.

Poskytovateľ služby už odkomunikoval lacnejšiu verziu s telekomunikačnými operátormi, teda od 1. augusta 2020.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password