Mestským policajtom schválili výsluhové dôchodky

Mestskí a obecní policajti majú dôvod na radosť. Poslanci v parlamente im schválili výsluhové dôchodky.

Mestskí policajti doteraz nárok na výsluhový dôchodok nemali. To sa teraz zmenilo a mestskí a obecní policajti budú môcť do výsluhového dôchodku odísť v 56 rokoch, ak majú odpracovaných najmenej 25 rokov. Doteraz platilo, že do dôchodku mohli odísť v 64 rokoch.

„Príspevok bude riešený formou dávky osobitného sociálneho poistenia, jeho výška bude predstavovať 60 percent priemernej mzdy oprávnenej osoby. Príslušník obecnej polície počas obdobia, keď trvá jeho pracovný pomer, bude platiť poistné na príspevok vo výške troch percent z vymeriavacieho základu určeného všeobecným predpisom o sociálnom poistení,“ informovalo Ministerstvo vnútra SR.

O možnosť výsluhového dôchodku bojovali mestskí policajti vyše 10 rokov. Pomoc hľadali na Ministerstve práce, sociálnych vecí a rodiny, Ministerstve vnútra, Ústavnom súde pre diskrimináciu až napokon skončili u poslancov v parlamente.

Možnosť odísť do výsluhového dôchodku má prispieť k zlepšeniu pracovnej a sociálnej situácie príslušníkov mestskej polície v preddôchodkovom veku. Takisto bude dôležitou motiváciou na výkon povolania v aktívnom fyzickom veku.  

„O príspevok bude potrebné požiadať, o priznaní rozhodne jeho zamestnávateľ a vyplácať ho bude Sociálna poisťovňa. Nárok na príspevok zaniká, ak bývalý žiadateľ dosiahol dôchodkový vek, rovnako vtedy, ak mu bol priznaný predčasný starobný dôchodok,“ dodalo Ministerstvo vnútra SR.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password