Mestskí poslanci hovorili o investíciách na Kreatívne centrum

Nitrianska radnica pripravuje vznik kreatívneho centra, ktoré by malo sídliť v budove bývalého kina Palace v centre mesta a v priestoroch bývalých kasární pod Zoborom.

O vzniku Kreatívneho centra v Nitre sa hovorí už nejaký čas. Radnica chce získať na jeho fungovanie peniaze aj z mimorozpočtových zdrojov. „V tej výzve je alokovaných 18 miliónov eur na kreatívny priemysel. Mesto Nitra sa už dávno rozhodlo a pracovalo na tom niekoľko rokov, že projekt by umiestnilo v kine Palaca a v kasárňach pod Zoborom,“ povedal primátor Nitry Marek Hattas.

Mesto vyčlenilo z vlastných zdrojov na kreatívny projekt približne pol milióna eur. Ako doplnil primátor suma je určená na projektové dokumentácie, na súťaže a na prípravu náročných podkladov. Kritiku si vyslúžila položka vo výške približne 100-tisíc eur, ktorá je určená na poradenské služby. Podľa primátora internisti nestačia a je potrebné platiť veľa externých služieb, ktoré pri verejnom obstarávaní nie sú práve najlacnejšie. „Na druhú stranu hovoríme, že ak by nám ten projekt aj nevyšiel, tak budeme mať kvalitné projektové dokumentácie a špičkovo pripravené projekty na to, aby sme ich dokázali, možno v menšom meradle, ale predsa len dotiahnuť. Bolo by naozaj krásne vidieť, keby nám ožilo kino Palace a otvorili by sa pre ľudí kasárne pod Zoborom,“ dodal primátor.

Súčasťou projektu má byť vytvorenie otvoreného ateliéru, kreatívneho inkubátora, podpora vzdelávania, tvorivosti, vizuálneho a scénického umenia, reklamy, marketingu, dizajnu, ľudovej a mestskej kultúry.

Opozičným poslancom sa zdala zaujímavá suma 40-tisíc eur určená pre hodnotiacu komisiu, ktorá vybrala výťazný návrh kina Palace. „18-tisíc z toho bolo určených pre víťazov projektu pre prvý, druhý a tretí návrh a bola tam udelená aj špeciálna cena,“ uviedol Erik Král poslanec Mestského zastupiteľstva v Nitre.

Ďalších 7-tisíc išlo porotcom a odborníkom. 10-tisíc eur bola suma pre organizátora súťaže, ktorý zastrešil verejné obstarávanie. „Sú tam drobné náklady povedzme na občerstvenie a ešte máme rezervu na inžinierosko-geologický prieskum,“ vysvetlila koordinátorka kreatívneho centra Irena Lehocká.

O projekte by sa malo rozhodovať niekedy začiatkom budúceho roka. Vtedy by sme sa mali dozvedieť, či Nitra bola úspešná alebo nie.

O projekte sa dozviete viac už čoskoro v novej reportáži na TV Nitrička.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password