Mestské zastupiteľstvo dnes odsuhlásilo úver na rozvoj Nitry v sume 9 miliónov

Predĺženie pešej zóny, parkovacia politika, Kino Lipa, Hollého a ďalšie ulice, kultúra, športoviská a verejné priestranstvá. Veľa plánov s 9 miliónovým úverom vyvolalo aj veľkú diskusiu medzi poslancami.

O tom, že Nitra má v pláne zobrať si 9-miliónový úver sme vás už prostredníctvom TASR informovali. Úver je určený na krytie investičných akcií v rokoch 2021 a 2022. Z celkovej sumy majú ísť 4 000 000 eur na dopravnú infraštruktúru, teda cesty, chodníky, parkovanie atď. Na kultúru, šport a voľnočasovú infraštruktúru sú určené 2 500 000 eur. Rovnaká suma pokryje starostlivosť o verejné priestranstvá, životné prostredie a zeleň. Školstvo a sociálny segment má byť financovaný z vlastných zdrojov alebo fondov.

Primátor Nitry Marek Hattas mieni, že mesto síce príjmy má, ale toľko voľných miliónov, ktoré sú potrebné na veľké investície – žiadané aj u obyvateľov – nemá.

Návrh na prijatie úveru mali mestskí poslanci prebrať pôvodne na mimoriadnom zasadnutí zastupiteľstva, ktoré sa konalo online formou 5. novembra. Dlhé trvanie však nemalo a napokon bolo aj s daným bodom presunuté na dnes. Tak, ako primátor očakával, rozhodovanie vyvolalo „vášnivú debatu“. „Je to v poriadku. K demokracii patrí diskusia, no na jej konci musí prísť rozhodnutie, ktoré bude správne pre mesto a jeho obyvateľov,“ uviedol Hattas na sociálnej sieti, spolu s bodmi, ktoré majú byť z úveru financované.

Vedeniu bolo počas zasadnutia vyčítané, že nekomunikuje so všetkými poslancami rovnako. K materiálom návrhu sa viacerí poslanci dostali večer pred zasadnutím.

„Prvýkrát sme dostali návrh o úvere bez investičných akcií,“ vyjadril sa k chýbajúcim údajom Štefan Štefek. Úpravu Radlinského ulice a Kina Lipa vníma ako dobré body, na druhej strane nepoznáme umiestnenie skateparku, ktorý má vzniknúť na Chrenovej. Niektoré položky nepovažujú poslanci za prioritné. Tým je aj spomínaný skatepark, ktorý prekvapil i poslankyňu Laurinec Šmehilovú. Tá myšlienku revitalizácie Kina Lipa podporuje, ale dodáva, že obyvatelia sa prioritne potrebujú slušne dostať domov prostredníctvom ciest a chodníkov.

zdroj: TV Nitrička

Aj plaváreň pod Borinou je stále víziu, hoci nie prioritou. „Mali by sme sa zakrývať takou duchnou, na akú máme,“ vraví poslankyňa Ajdariová. Cesty, komunikácie, parkoviská sú podľa jej skúseností prioritou Klokočinárov. Primátor mieni, že opravu Hollého ulice a dokončenie Hanulovej ulice, budú využívať aj obyvatelia Klokočiny.

Sumy pre konkrétne investície chýbajú i poslancovi Obertášovi. Primátorovi tiež vyčíta zvyšovanie zadlženosti mesta. „Toto dnes nie je merítom veci,“ reagoval primátor a dodal, že podrobnejšiemu financovaniu sa budú venovať na inom zasadnutí.

Marta Rácová síce uznáva, že ide aj o dobré vízie, ale pochybuje, že je možné ich spustiť naraz. Rozvoj mestských častí však považuje za oklieštený: „Podľa mňa ste odstrčili výbory mestských častí. To je krok späť a nepovažujem to za správne.“ Zaznela informácia, že výbory majú dostať, okrem financií z celomestských akcií, 100 000 €. Štefek ale pripomína, že výbory mestských častí sú rôzne veľké. Poznamenal tiež, že okrem lávky nad železnicou nejde o investičné akcie, gro akcií nemá podporu v projektovej dokumentácii.

„Aká bude reálna zadlženosť mesta? Nedostaneme sa na hranicu zadlženosti?“ uvažuje Anna Laurinec Šmehilová.

foto ilustračná (pixabay.com)

„Čokoľvek by tam bolo napísané (v materiáli, pozn. red.), vždy by sme vedeli povedať: nie je teraz dobrá finančná situácia, a slabo sme to prediskutovali medzi sebou, a poďme sa o tom ešte ďalej baviť, a že prečo teraz hneď, a toľko peňazí, a vždy sú aj iné dôležitejšie veci, samozrejme,“ vyjadril sa poslanec Dávid Moravčík. Podľa poslanca Guta je materiál návrhu možno „bombastický“ na prvé čítanie, ale treba tu podľa neho triezvo myslieť aj do budúcnosti.

Mesačná splátka úveru je 75 000 €, čo predstavuje 900 000 € ročne so začiatkom splácania v januári 2023. Splácanie potrvá do decembra 2032. Zastupiteľstvo napokon rozhodlo.

„Poslanci mestského zastupiteľstva dnes schválili 9 miliónov na rozvoj Nitry v najbližších dvoch rokoch,“ informoval už aj prostredníctvom sociálej siete Marek Hattas.

zdroj: youtube mesto Nitra

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password