Magistrát Nitry sa vyjadril k vyše 200-tisícovej pokute za zrušenú súťaž na dopravcu MHD

Radnica ju dostala za to, že po zrušení súťaže na dopravcu v roku 2019 podpísala dodatok zmluvy so spoločnosťou Arriva na ďalšie dva roky. Mestský úrad tvrdí, že zrušiť súťaž bolo potrebné.

foto: TV Nitrička

235 000 eur, je suma pokuty, ktorú dostalo mesto Nitra od Úradu pre verejné obstarávanie. Podľa nitrianskej radnice ide o ďalší strašiak z minulosti.

Dôvodom bolo, že sa do nej prihlásil len vtedajší dopravca – spoločnosť Arriva, a to s neprijateľnou cenovou ponukou.

„Rozhodli sme sa, že súťaž zrušíme a spýtame sme sa Protimonopolného úradu, či môžeme s Arrivou dodatkovať starú zmluvu o ďalšie dva roky tak, aby sme získali čas na prípravu kvalitného verejného obstarávania na nového dopravcu. Protimonopolný úrad nám dal súhlasné stanovisko a my sme podpísali dodatok zmluvy,“ znie vyjadrenie radnice. 

Dátumy a súvoslosti.

Platnosť zmluvy s Arrivou končila 31. decembra 2019, pričom zo zrušenej súťaž mal vzísť nový dopravca s nástupom od 1. januára 2020. Magistrát sa domnieva, že na prípravu kvalitnej súťaže tak, aby mali šancu sa prihlásiť aj konkurenčné firmy, nielen existujúci prepravca, je potrebných minimálne 22 mesiacov. Z toho len 8 mesiacov zaberie nábeh, teda obstaranie zázemia, vodičov a autobusov. Poctivú súťaž tak bolo možné urobiť údajne len v prípade, ak by začala približne na jar, najneskôr v novembri 2018. V decembri 2018, kedy sa menilo vedenie mesta. ale vraj súťaž ešte spustená nebola.

„Zainteresovaní ľudia za predchádzajúceho vedenia museli vedieť, že do súťaže sa bude môcť reálne prihlásiť len Arriva, teda existujúci dopravca. Samozrejme, prihlásiť sa mohli aj iné firmy, nemali by však šancu splniť podmienky na spustenie služby od 1. januára 2020,“ tvrdí magistrát v súčasnosti.

foto ilustračná: pixabay.com

Súťaž bola zrušená s cieľom usporiť verejné financie.

Súťaž na nového dopravcu bola spustená na jar v roku 2019. Prihlásila sa len Arriva s cenou 3,73 € za kilometer. Radnica mieni, že vzhľadom na uvedené súvislosti sa to dalo očakávať. Súťaž bola teda zrušená. Magistrát predĺžil zmluvu s Arrivou o ďašie dva roky, vychádzal pritom zo súhlasu Protimonopolného úradu. Získaný čas mal slúžiť na prípravu kvalitnejšej súťaže, do ktorej sa napokon prihlásili traja uchádzači a víťaza dnes už poznáme. Na druhý pokus vyhrala spoločnosť Transdev s 2,57 € za kilometer.

„235-tisíc nie je malá suma, najmä v kontexte nepredvídateľnej pandemickej situácie a dramatických okolností, za ktorých vznikal rozpočet na rok 2022. Vďaka výrazne výhodnejšej sume, ktorú sme vysúťažili v opakovanom tendri na dopravcu, však na túto pokutu ušetríme približne za mesiac jazdenia s novým dopravcom,“ dodáva v súvislosti s pokutou radnica.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password