Mesto sčítalo 100 % svojich domov a bytov

Do systému sčítania domov a bytov vstúpilo v Nitrianskom kraji zatiaľ 352 z celkového počtu 354 obcí. V regióne je tak celkovo sčítaných 69 percent.

Ako informoval Štatistický úrad (ŠÚ) SR, domy a byty už sčítalo na 100 percent krajské mesto Nitra i Želiezovce. Na sčítaní pracuje všetkých 16 miest v kraji. Napríklad v Zlatých Moravciach sa podarilo sčítať 90 percent, v Štúrove 86 percent a v Nových Zámkoch 80 percent. „V kraji pribudlo za mesiac september 11 obcí, ktoré sčítali na 100 percent. Skokanom je obec Dolný Pial, ktorá v uplynulom mesiaci sčítala doslova z nula na sto percent, pri celkovom počte 538 bytov,“ konštatuje sa v správe ŠÚ SR.

Primátor Nitry Marek Hattas hodnotí priebeh sčítania pozitívne. Zároveň pripomenul jeho dôležitosť pre samosprávu. „Vďaka zozbieraným údajom samospráva vidí, ako sa mení kvalita bývania a života v Nitre. Na základe dát dokážeme vyhodnotiť, v ktorých lokalitách je potrebné dobudovať infraštruktúru, napríklad kde je potrebné vytvoriť nové škôlky či zariadenia pre seniorov. Zjednodušene povedané, zozbierané údaje nám pomáhajú pri skvalitnení života v našom meste,“ uviedol Hattas.

Podľa riaditeľky Pracoviska ŠÚ SR v Nitre Renáty Dušovej naštartovali obce Nitrianskeho kraja proces sčítania domov a bytov hneď od prvého dňa veľmi aktívne.

„Intenzívna spolupráca našich expertov so samosprávami je dobrá cesta k postupnému ukončovaniu sčítania všetkých domov a bytov v regióne,“ zhodnotila. 

Na sčítanie domov a bytov už tento mesiac nadviaže druhá fáza, ktorou je sčítanie obyvateľov. „Hoci sa táto etapa dotkne verejnosti až budúci rok, prípravu na túto fázu sme už začali. Každá obec bude zabezpečovať konkrétne úlohy v procese sčítania obyvateľov prostredníctvom kontaktnej osoby,“ dodala Dušová.

Televízia Nitrička

Forgot Password