Mesto pokračuje s inštaláciou bezpečných priechodov pre chodcov

V Nitre sa nachádza viacero priechodov pre chodcov s aktívnymi LED gombíkmi. V tomto roku pribúdajú ďalšie.

Prvé priechody pre chodcov s LED gombíkmi sa začali objavovať v Nitre v roku 2014. Bolo to krátko potom, čo na Štúrovej ulici prišlo k usmrteniu chodca práve na priechode pre chodcov. K tragickej nehode prišlo vo večerných hodinách za zníženej viditeľnosti. Takýmto udalostiam majú dobre nasvietené a bezpečné priechody predchádzať.

V minulosti bola podobná inštalácia LED gombíkov dotovaná štátom, dnes na to Nitra čerpá financie zo svojho vrecka.

Zabezpečené priechody v roku 2018

„Všetko ohľadom priechodov financuje mesto zo svojho rozpočtu. Len v tomto roku sme zabezpečili 14 bezpečných priechodov za takmer 210 000 eur, vlani to bolo 13 priechodov za 139 892 eur,“ informoval Tomáš Holúbek, hovorca mesta Nitra.

Zabezpečené priechody v roku 2019

Priechody sú nasvetlené svietidlami na stožiaroch z oboch strán priechodu. Svietiace LED gombíky sa osádzajú priamo do asfaltu.

„Ak je to potrebné, realizujú sa aj aktívne LED gombíky – to sú blikajúce gombíky, napájané sú elektrikou z riadiacej jednotky, ktorá sa nabíja zo slnečnej energie,“ dodal Tomáš Holúbek.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password