foto ilustračná (unsplash.com)
Požiar, ktorý sa v prvých hodinách roka 2023 rozšíril na Polygone a zničil bývanie viacerým rodinám, má svoje pokračovanie. Mesto Nitra v reakcii na udalosť na Nový rok vyhlásilo núdzový stav a teraz pokračuje aj s úmyslom o systémovú zmenu.
Zmena sa týka nariadenia mesta.
Výnimka na používanie pyrotechniky platí posledné dve hodiny starého roka a prvé dve hodiny nového roka. Práve v týchto hodinách došlo na Polygone k požiaru, ktorý napriek zásahu hasičov trval takmer do obeda.
Po zmene by zákaz používať zábavnú pyrotechniku kategórie F2 a F3 mal platiť celoročne.
K iniciatíve sa okrem primátora Nitry Mareka Hattasa pripájajú aj členovia komisie životného prostredia pod vedením jej predsedníčky Jarmily Královej a mestská poslankyňa Martina Dubaiová.
„Zámerom predloženého návrhu je predchádzať podobným situáciám, ako bol požiar vzniknutý na prelome rokov v objekte Polygon a mnohým ďalším poškodeniam v obytných zónach a na verejných priestranstvách v dôsledku používania zábavnej pyrotechniky,“ píše sa v návrhu všeobecne záväzného nariadenia, ktoré predloží primátor Marek Hattas na rokovanie mestského zastupiteľstva.
Návrh pripomína, že hlučná zábavná pyrotechnika môže negatívne vplývať na seniorov, malé deti, obyvateľov s poruchou autistického spektra, zvieratá, ovzdušie, pôdu a môže spôsobovať škody na majetku obyvateľov a mesta.
Po schválení nariadenia by sa zákaz netýkal len ohňostrojov, ktoré odpaľuje profesionálna firma, detskej zábavnej pyrotechniky kategórie F1 či scénickej pyrotechniky.
Mesto už niekoľko rokov ohňostroj nepripravuje, financie naň určené smerovali aj naposledy do nitrianskeho útulku.
„Trpia tým zvieratá, hlavne domáci miláčikovia. Každý rok sú zaznamenané panické úteky psov. Vtáky sa dostanú do takého stresu, že sa dostanú do našuchorenej polohy, pri ktorej zaznamenávajú veľkú energetickú stratu, čo ich v mrazivom počasí môže ohroziť na živote. V zahraničí zaznamenali také masívne pokusy vtákov o únik pred hlukom, že ich pohyb zaznamenali radary,“ vyjadril sa hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.
Pripomína tiež, že efektné svetlá z ohňostrojov podľa ochranárov vznikajú chemickými reakciami, čím vzniká odpad, ktorý preniká do pôdy. „Karcinómy sa dostávajú do pľúc ľudí a odpad končí aj vo vodných tokoch, napríklad v rieke Nitra. Nehovoriac o poraneniach pri samotnom odpaľovaní pyrotechniky,“ dodáva Tomáš Holúbek.