Mesto Nitra dopadlo v otázke transparentnosti za rok 2018 najhoršie

Uhádnete akú priečku sme obsadili?

Prednedávnom dostávali vysvedčenia žiaci základných a stredných škôl. Dnes 05. 03. 2020 zverejnila vysvedčenie samotná Nitra. Plusy ale aj mínusy nášho mesta sa vysvetľovali na tlačovej konferencii vedenej primátorom Marekom Hattasom, za účasti vedúceho odboru inovácií, trasparentného riadenia a klientskej spokojnosti Martina Horáka, viceprimátora Daniela Balka, poradcu pre komunikáciu Henricha Vargu a Gabriel Šípoša, riaditeľa Transparency international.

„Transparency International je medzinárodná mimovládna organizácia bojujúca proti korupcii, ktorú definuje ako zneužitie postavenia na vlastný prospech,“ píše oficiálna stránka organizácie.

Zdroj: Pixabay

„Organizácia hodnotila 8 rôznych oblastí toho, ako mesto funguje. Nastavovali procesy, ktoré nám môžu v budúcnosti pomôcť k tomu, aby bola samospráva ešte otvorenejšia a transparentnejšia. Spoločnosť spravila podrobný audit toho, ako súčasná samospráva funguje, aké sú jej pozitíva ale aj nedostatky,“ hovorí na úvod hovorca Nitry Tomáš Holúbek.

Ako vznikalo samotné vysvedčenie, vysvetľoval sám riaditeľ spoločnosti TI Gabriel Šípoš. Podľa jeho slov bola Nitra v poradí už 10. samospráva, ktorá absolvovala veľmi podrobný audit – ten sa pozerá na mesto v troch aspektoch, ktorými sú:
• Transparentnosť – všíma si, aké informácie mal občan k dispozícii.
• Pravidlá – všíma si, či existujú nielen pravidlá zákona, ale aj pravidlá dobrej praxe.
• Schopnosť občanov zasahovať do fungovania mesta – aby neboli len na začiatku procesu ako sú voľby, alebo na konci, kedy sú im oznámené prijaté uznesenia.

riaditeľ spoločnosti TI Gabriel Šípoš

Medzi najslabšie články nášho mesta zaradil riaditeľ TI mestské firmy: „Prvá vec je dostať do týchto spoločností verejne dôveryhodných ľudí, ktorí nebudú riešiť politické záujmy. Máme skúsenosť s tým, že o samotných firmách verejnosť veľa nevie, nie vždy zverejňujú finančné správy, plány, či majú mať odmeny alebo nemajú. Firma by mala svoj plán zverejňovať,“ hovorí Gabriel Šípoš.

Zaujímavosťou je, že mesto vstúpilo do hodnotenia dobrovoľne, čo podľa samotného riaditeľa spoločnosti TI nebýva zaužívaným zvykom. Záujem o vstup do tohto programu bol už v roku 2017, no realizácia začala až začiatkom roka 2019, kedy sa podľa slov primátora otvorili diskusie so spomínanou spoločnosťou. „Na jednej strane je to aj vysvedčenie minulého vedenia. Za nové vedenie musím povedať, že sme sa v niektorých veciach posunuli ďalej a túto stratégiu vítam. Treba povedať, že je to dokument, ktorý jasne hovorí, ako sa máme posúvať,“ vysvetľuje Marek Hattas. Dokument bude podľa slov vedenia voľne prístupný na oficiálnych stránkach mesta už dnes 05. 03. 2020.

zľava: Gabriel Šípoš, Marek Hattas, Martin Horák

„Ísť do takéhoto projektu chcelo politickú odvahu. V poslednom rebríčku, ktorý robí Transparency International, skončila Nitra najhoršie zo všetkých krajských miest – na 76. mieste. V dokumente máme vymenované opatrenia, ktoré môžeme urobiť, niektoré sme už začali realizovať alebo zrealizovali,“ prezrádza Martin Horák.

Na otázku, aké konkrétne zistenia chce mesto riešiť prioritne, odpovedal Martin Horák: „Už máme rozbehnuté zmeny v oblasti verejného obstarávania, kde vieme ušetriť veľa peňazí a tým pádom realizovať v meste viac vecí. Využívame napríklad nové spôsoby obstarávania elektriny. Podarilo sa nám vyjednať veľmi výhodnú cenu za verejné osvetlenie. Meníme aj spôsob obstarávania investičných akcií. To je momentálna priorita, ktorá ušetrí verejné zdroje.“

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password