Mesto Nitra a Nitriansky kraj hodnotí rok 2020

Rok 2020 sa blíži ku koncu. Predstavy o tom, čo prinesie, boli iné. Napokon náladu v meste aj kraji, tak ako inde, ovplyvňovala najmä pandémia.

Predseda NSK Milan Belica (zdroj: TV Nitrička)

Koronakríza, škrty a obmedzenia ovypvňovali počas roka 2020 aj situácie v meste pod Zoborom. Podľa mestského poslanca Jána Vanča bol tento rok pre každého istým spôsobom náročný práve pre prítomnosť koronavírusu. „Musím povedať, že v zastupiteľstve sme sa pravidelne schádzali, prebrali sme mnoho pozitívnych uznesení pre obyvateľov tohto mesta. Mnohé komunikácie sú opravené. O zeleň sa staráme, mnoho stromov bolo vysadených. Napriek napätej atmosfére sme našli dobrú vôľu a tú našu Nitru sme posunuli ďalej,“ vyjadril sa na margo uplynulého roku v mestskom zastupiteľstve poslanec Ján Vančo.

Čo sa týka pozitív roka 2020, poslanec Peter Koštál hovorí za Chrenovú – Janíkovce o súvislých opravách chodníkov či ciest, pričom tie akcie, ktoré sa nestihli, budú presunuté do budúceho roka. Adriana Filipová dáva do popredia zákaz umiestnenia kasín a herní v meste Nitra, ktorý vyvolal mnohé búrlivé diskusie.

Mestský úrad v Nitre (foto: NH)

Primátorova predstava bola iná.

„Naozaj sme mysleli, že budeme robiť úplne iné veci, oveľa viac sa zameriame na rozvoj mesta. Budeme robiť investičné akcie. Budeme mať trošku viac času na konsolidovanie aj toho mestského úradu,“ vyjadril sa primátor Nitry Marek Hattas. Napokon sa však riešil hlavne COVID. Situácie bola podľa neho značne turbulentná, počas roka bolo nutné krátiť také položky, ktoré neboli nevyhnutné.

V Nitrianskom samosprávnom kraji nebolo všetko iba o škrtoch.

Zastupiteľstvo NSK (zdroj: TV Nitrička)

Predseda NSK Milan Belica spomína ako pozitívnu stránku roka napríklad cesty druhej triedy, ktoré sa podarilo opraviť. Krajský poslanec Otokar Klein súhlási, že to nebol úplne štandardný rok, napriek tomu si myslí, že problémy a každodenná práca bola podchytená najlepšie ako sa dá. „Treba povedať, že bol náročný, najmä napríklad v zariadeniach sociálnych služieb, kde sme museli prijať opatrenia, poskytnúť súčinnoť,“ vraví poslankyňa Martina Holečková, pričom dodáva, že v budúcom roku by chceli podporiť to, čo tento rok chýbalo. Z tohto pohľadu pripomína navyšovanie dotácií na šport a kultúru.

Viac sa dozviete v reportážach Televízie Nitrička:

Mestskí poslanci o roku 2020

Bilancia roka 2020 v NSK

Aký bol rok 2020 v kultúre

Ako hodnotia šport v roku 2020 v Nitre a aké majú vízie do toho nového?

Televízia Nitrička

Forgot Password