Mesto mimoúrovňovú križovatku nechce. Vytvorilo vizualizácie

Tvrdý boj o Šindolku začal. Na jednej strane stoja obhajcovia štvorprúdovej mimoúrovňovej križovatky, druhá strana bojuje za zachovanie rozvojového územia a vybudovanie svetelnej križovatky.

Mesto Nitra si nechalo vytvoriť grafické znázornenie navrhovanej križovatky pod Šindolkou a pre ilustráciu ju osadilo aj do existujúcej križovatky ulíc Hviezdoslavova a Dolnočermánska. Včera sa o svoje zistenia zástupcovia Nitry podelili aj s verejnosťou.

Nitra je rozvíjajúcim sa mestom. „Ako je vidno na obrázku číslo 1, Šindolka a rozvojové územie Párovské lúky tvoria jeden organický celok napojený z juhu na Staré mesto a zo severovýchodu na Zobor a ďalej na Drážovce,“ popisuje Henrich Varga, nitriansky poradca pre komunikáciu. Mesto je podľa neho presvedčené, že ak na toto územie umiestni mimoúrovňovú križovatku, vytvorí pre súčasných aj budúcich obyvateľov Nitry len ťažko prekonateľnú bariéru.

Ilustrovať neprekonateľnú bariéru má vizualizácia podobnej križovatky umiestnenej na križovatke ulíc Hviezdoslavova a Dolnočermánska.

Prípadne na križovatkách Štúrova – Hollého alebo na Chrenovej, na Triede Andreja Hlinku a Akademickej ulici. „Územie by bolo necitlivo rozseknuté a len obťažne, ak vôbec, prechodné pre chodcov a cyklistov. Rodiny s deťmi by sa len ťažko dostali z jednej strany cesty na druhú, nehovoriac o ľuďoch s obmedzenou pohyblivosťou a invalidoch,“ prízvukuje Varga.

Mimoúrovňová križovatka na Klokočine by podľa Vargu zabrala veľkú časť funkčného územia a znemožnila prechod nemotorovej dopravy a peších z jednej strany na druhú. Neexistovali by priechody pre chodcov, chodníky a nákupné centrum by v okolí pravdepodobne tiež nevzniklo alebo len v obmedzenom rozsahu. „Dopad na kvalitu života na Kolokočine by bol zásadný. Presne toto nechce mesto Nitra dopusti, aby sa stalo na Šindolke,“ obhajuje pochybnosti vedenia Varga.

Nitra si dala vypracovať vizualizáciu nadúrovňovej križovatky aj v Starom meste a na Chrenovej. „V Starom meste by zanikla alebo vôbec nevznikla podstatná časť zástavby v okolí križovatky Štúrova – Hollého, vrátane historických bytoviek z medzivojnového obdobia. Na Chrenovej by sme prišli o veľkú časť zeleného územia a o budovu Spojenej školy na Slančíkovej ulici,“ uzavrel Henrich Varga, poradca pre komunikáciu.

Téme kontroverznej križovatky sme sa venovali aj v článkoch Križovatka na Šindolke má dve riešenia a Vedenie odmieta riešiť dopravu v kraji navrhovaným memorandom.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password