Mesto Arrivu odmieta, bikesharing chce od iného dodávateľa

Nový bikesharing by mal vyhovovať aj obyvateľom z kopcovitých častí Nitry a zahŕňať e-mobilitu.

Služba bikesharing je praktickou alternatívou verejnej dopravy, ktorá už niekoľko rokov funguje vo viacerých mestách Slovenska. V Nitre službu zdieľaných bicyklov od leta 2017 zabezpečovala spoločnosť Arriva.

Napriek tomu, že bikesharing zožal veľký úspech, vedenie mesta sa rozhodlo prevádzkovanie tejto služby ponúknuť inému záujemcovi. Podľa mesta je hlavným dôvodom zmeny dodávateľa najmä snaha uspokojiť nároky obyvateľov v kopcovitých častiach Nitry. „Vychádzame v ústrety ľuďom žijúcim na Zobore, Klokočine, Čermáni a v ďalších náročnejšie dostupných lokalitách. Chceme, aby aj oni mali možnosť plnohodnotne využívať zdieľané bicykle,“ povedal primátor mesta Nitry Marek Hattas. 

Od 31. januára 2020 sa záujemcovia môžu zapojiť do verejnej obchodnej súťaže na nového dodávateľa služby bikesharing.

Vedenie mesta má k obstaraniu nového systému zdieľaných bicyklov aj iný dôvod. Pôvodná služba má podmienky nastavené veľmi nejasne. Kritická situácia nastala minulý rok, keď hrozilo, že služba kvôli zlej zmluve nebude vôbec spustená. Našťastie sa tak nestalo a bikesharing bol v júni s oneskorením spustený. Tomu chce však mesto predísť.

„Chceme mať jasne a transparentne nastavené pravidlá, aby sme vedeli kedy, za koľko a ako dlho budeme mať bicykle v prevádzke. Verím, že sa nám do súťaže prihlási čo najviac záujemcov a nový bikesharing v Nitre spustíme ešte pred letom,“ doplnil primátor.

Mesto od úspešného uchádzača požaduje minimálne 100 bicyklov. Taktiež očakáva, že v meste zabezpečí najmenej sedem staníc, prípadne freefloatové riešenie, ktoré nevyžaduje stanicu alebo stanovisko.

zdroj: fb Mesto Nitra

„Predpokladaný termín spustenia nového bikesharingu v Nitre je 1. júna 2020 pre bicykle a 1. septembra 2020 pre e-mobilitu,“ informovalo mesto Nitra.

Jeho zámerom je vybudovať komplexný systém zdieľaných bicyklov. Obyvateľom, návštevníkom a občanom sa tým okrem jazdy bicyklom poskytnú aj iné formy alternatívnej dopravy  „Systém má zabezpečiť možnosť vypožičať si bicykel alebo iný druh dopravného prostriedku ako napríklad e-bicykel, e-skúter či e-kolobežku.“

Viac o podmienkach súťaže Bikesharing v Nitre nájdete tu.

Televízia Nitrička

Forgot Password