Mestá zrejme budú musieť zvyšovať dane z nehnuteľností

Vládne opatrenia budú znamenať vyššie výdavky pre krajské a okresné mestá.

20 primátorov krajských (2 splnomocnenci primátora) a okresných miest dnes vyjadrilo znepokojenie z vládneho zákona, ktorý navýši ich výdavky. V zasadačke Mestského úradu tlmočil výsledky rokovaní predseda ÚMS (Únia miest Slovenska) a primátor Trenčína Richard Rybníček. Problémom je prijatý zákon, ktorým sa zvyšuje nezdaniteľná časť základu dane na daňovníka z dielne Mosta -Híd. Zákon na podpis je u prezidentky Čaputovej. ÚMS jej pošle detailné čísla a percentuálne navýšenie výdavkov, ktoré zákon prinesie. Primátori dúfajú, že prezidentka zákon vetuje a posunie na opätovné prerokovanie do parlamentu.

Mesto Nitra by malo prísť o 1, 5 milióna eur z rozpočtu v roku 2020.

Navyšovať sa zrejme budú aj poplatky za služby. Za ktoré, ešte nevedeli primátori Nitry a Trenčína povedať.

Zástupcovia miest rozoberali aj prípadné presúvanie kompetencií žúp na mestské regióny, čo by postupne viedlo k ich úplnému zrušeniu.

Táto téma bude zrejme aktuálnejšia v marci 2020, teda tesne po voľbách. Situáciu budeme podrobne mapovať a priebežne vás informovať.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password