Mentolové cigarety už čoskoro nekúpite

Európska únia ešte v roku 2014 vydala smernicu, v ktorej úplne zakazuje predaj mentolových cigariet. Prechodné obdobie na predaj ochutených tabakových výrobkov končí v máji.

Predaj mentolových cigariet a cigariet s mentolovou kapsulou oficiálne končí. Stane sa tak na základe európskej smernice, ktorá nadobudla platnosť už 19. mája 2014. Predajcovia doteraz mohli využívať prechodné obdobie. To však 20. mája 2020 končí. Fajčiarov mentolových cigariet tak čaká výrazná zmena.

Úplný zákaz bude platný na všetkých trhoch Európskej únie, vrátane bezcolných predajní. Mentolové cigarety sa tak od 21. mája 2020 stanú nelegálnym artiklom.

Smernica nezakazuje len cigarety, ale aj tabak na ručné balenie cigariet s charakteristickými príchuťami, teda vôňou a chuťou odlišnou od tabaku. Zákaz sa však netýka bezdymových tabakových výrobkov a elektronických cigariet. Regulácia ich príchutí naďalej ostáva v kompetenciách jednotlivých členských štátov Európskej únie.

Štatistiky hovoria, že ročne na následky fajčenia zomrie v Európskej únií 700 000 ľudí.

V legislatívnom návrhu Komisie smernice o tabakových výrobkoch sa hovorí o obave, že tabakové výrobky s príchuťou môžu uľahčiť začatie spotrebúvania tabaku. Predmetná smernica má tomuto trendu zabrániť. Nejde pritom o úplný zákaz používania prídavných látok meniacich chuť cigariet. Smernica ukladá výrobcom povinnosť znížiť prídavnú latku v takom rozsahu, aby reálne nedokázala zmeniť charakteristickú chuť tabaku. Cieľom teda je, aby cigarety chutili ako cigarety.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password