Do regiónov má ísť menej peňazí. Kompetentní vyjadrili nesúhlas

V porovnaní s inými krajmi sa má pokles financií výraznejšie dotknúť nitianskeho regiónu.

foto ilustračná (pixabay.com)

Pôvodne sa hovorilo o vyšších sumách. V novom programovom období je to menej na čerpanie eurofondov pre samosprávy. „Obce čerpali za obdobie od roku 2007 objem zhruba 1,5 miliardy. Za obdobie od roku 2014 zhruba 1,9 miliardy. Pre súčasné obdobie máme určených necelých 1,4 miliardy, teda pokles o viac ako 400 miliónov,“ vraví Silvia Halvoníková, starostka obce Nové Sady.

Podľa jej slov je napríklad na dobudovanie vodovodov triadsiatky obcí potrebných 58 miliónov, čo však nebude možné zo zdrojov dopytových projektov, pretože sa pripravuje podmienka súbehu s kanalizáciou a menšie obce od 300 do 500 obyvateľov tak nemajú peniaze ani na vypracovanie projektovej dokumentácie.

Zástupca Nitrianskeho samosprávneho kraja Martin Čaja tvrdí, že najviac to v porovnaní s ostatnými krajmi dolieha práve na Nitriansky. Samosprávy Nitrianskeho kraja preto vyjadrujú nesúhlasné stanovisko s výškou zdrojov, ktoré národná úroveň vyčlenila na regionálny rozvoj v území.

„Takmer dva roky sme v ťažkých podmienkach tvorili spoločné plány, definovali si potreby a teraz vo chvíli, keď sme sa dozvedeli koľko zdrojov je určených pre regióny, zisťujeme, že sme to robili úplne zbytočne, pretože z tých peňazí nevieme urobiť skoro nič,“ konštatuje Petra Klimo Zlatošová, riaditeľka Regionálnej rozvojovej agentúry Nitra. Podľa starostky Silvie Halvoníkovej veľkú nádej vkladali do plánu obnovy, tam sa ale nepočíta s realizáciou projektov, cez ktoré bude možné opravovať zdravotné strediská v regióne.

Zatiaľ je to len postoj Koordinačnej rady strategického plánovacieho regiónu Nitra, veci tak zostávajú otvorené. Viac sa dozviete v reportáži Televízie Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password