Melón – zelenina, ktorú zbožňujú aj deti

Leto bez tejto šťavnatej pochúťky si veľa z nás nevie ani len predstaviť.

foto: ilustračné

Pri bazéne, na kúpalisku či len tak na terase s vyloženými nohami a miskou plnou typickej letnej zeleniny, to znie ako idylka pre mnohých. Áno, melón je naozaj zelenina, patriaca do čelade tekvicovitých. Okrem svojej osviežujúcej chuti nám ponúka aj množstvo vitamínov a minerálov, ktoré sú prospešné pre organizmus človeka.

Citrullus lanatus – takto znie odborný názov dyne červenej, ktorá má svoj pôvod v južnej a západnej Ázii a na naše územie prišla zo subtropickej Afriky. V posledných rokoch sa významnými producentami melónov stali aj Španielsko či Maďarsko. 

Dôvodov, prečo by sme mali túto sladkú zeleninu konzumovať, je viac ako dosť.

Popri výraznej chuti, ktorú ocenia hlavne deti, má vysoký, až 90 percentný obsah vody, takže je to skvelý prostriedok, ako dostať do nášho tela tekutiny. To, čo robí melón ešte chutnejším a obľúbenejším, je nízke percento cukrov a jeho kalorická hodnota. V 100 gramoch je prítomných iba 30 kilokalórií a aj to je jeden z dôvodov, prečo je považovaný svetovými dietológmi za skvelú potravinu pri redukcii hmotnosti. 

Je bohatý na vitamíny skupiny B, ktoré prispievajú k syntéze bielkovín v tele a tiež k okysličovaniu organizmu. Nemožno zabudnúť ani na vitamín C, ktorý nám pomáha zlepšovať imunitu a celkovú kondíciu.

Minerálne látky, ktoré sa nachádzajú v melóne, napomáhajú správnemu fungovaniu mozgu či podporujú udržiavanie dobrého stavu zubov a kostí. 

Aj nie veľmi obľúbené melónové jadierka majú čo-to povedať. Podporujú tvorbu kolagénu, ktorý ocenia hlavne naše chrupavky, vlasy či nechty. Pre mužov majú špeciálny benefit – sú nápomocné v liečbe zväčšenej prostaty a obsahujú antioxidant lykopén, prispievajúci k prevencii zhubných ochorení.

Melón je „dokonalá“ zelenina. Má skvelú šťavnatú chuť a obsahuje veľa telu prospešných látok. Patrí, však, medzi zásadotvorné potraviny, a preto by sme ho nemali konzumovať spolu s iným ovocím, aby nedošlo ku kvaseniu potravy.

Výborným tipom na horúce letné dni by mohla byť osviežujúca melónová limonáda, ktorá dodá telu potrebné vitamíny a tekutiny a zároveň poteší aj naše chuťové poháriky.  

Kristína Fáberová

Televízia Nitrička

Forgot Password