Medzinárodný gajdošský festival Zagajduj gajdoško

6. ročník medzinárodný gajdošského festivalu Zagajduj gajdoško sa bude konať v dňoch 6.-8. augusta 2021 v priestoroch Domu Matice slovenskej v Nitre.

Obdivovatelia hry na gajdy sa dočkajú už v poradí šiesteho ročníka Medzinárodného gajdošského festivalu Zagajduj gajdoško. Cieľom organizátorov je priblížiť verejnosti všetky časti gajdošskej kultúry na Slovensku – nielen samotný hudobný nástroj, ale  aj  kultúrne  a  vedomostné  prejavy,  ktoré  súvisia  s  výrobou a používaním gájd. Návštevníci a účastníci medzinárodného festivalu budú môcť počas troch dní pozorovať regionálne rozdiely v hre, odievaní či celom hudobnom prejave v porovnaní s tradíciou v zahraničí.

Účinkujúci zo štyroch krajín ukážu nielen svoju profesionalitu, ale popularizačno-zábavnou formou vzdelávania predstavia aj vzácne umenie, ktoré je súčasťou svetového dedičstva UNESCO.

Tohtoročnou zmenou je, že sa trojdňový program festivalu presúva do Nitry, a to do priestorov Domu Matice slovenskej v Nitre. Záverečný program sa bude konať na nitrianskej Kalvárii.

Prvý deň festivalu bude určený vzdelávaniu a priamej konfrontácii všetkých účinkujúcich. Druhý deň si už bude môcť dosýta užiť široká verejnosť. Pred hlavným večerným festivalovým programom sa môžu návštevníci tešiť na otvorenie výstavy Gajdošská izba. Expozícia z Veľkého Zálužia ponúkne svoju novú rozšírenú výstavnú plochu, ktorá spracováva tému gajdošskej tradície Nitry a okolia ako jedného z významných centier gajdošskej kultúry na západnom Slovensku.

Výstava taktiež predstaví zbierkový fond spojený so známym gajdošom Jozefom Antalíkom a jeho pokračovateľov vo Veľkom Záluží. Krojová časť expozície priblíži pracovný a svadobný ľudový odev a ľudové odevy z obcí Hájske, Výčapy – Opatovce, Obyce, Lehota a Veľké Zálužie. Návštevníkov zaujmú aj nové digitálne spracovania zbierkového fondu či zaujímavý fotokútik Obleč sa do kroja.

Počas sobotňajšieho večerného programu sa predstavia štyri krajiny.

Chorvátsko bude aj tento rok reprezentovať Hrvatski gajdaški orkestar, ktorého väčšina členov pôsobí v profesionálnom súbore LADO. Poľskú gajdošskú tradíciu zastúpia Mlodziezowy kapela Dudziarska Sokoly z Kosciań. Gajdoši z Kopaníc okrem iného predstavia aj 150 rokov staré hrozenské čardáše nadväzujúce na gajdošskú tradíciu a kroje, ktoré na Kopaniciach zanikli už v roku 1903. Gajdošské piesne z okolia Nitry verejnosti ponúkne domáce zoskupenie Gajdošskí trogári. Slovensko bude zastúpené aj gajdošom Jaroslavom Chalupkom z Turca.

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password