Medzinárodný festival Divadelná Nitra dnes otvára svoj 31. ročník

Mesto pod Zoborom sa na najbližších šesť dní stane hlavným mestom divadla na Slovensku. Divadelnú Nitru 2022 čaká slávnostné otvorenie.

Festivalové dianie sa v Nitre začne už v predpoludňajších hodinách integračným workshopom projektu Darujem ti tulipán, ktorý spája zrakovo znevýhodnené a vidiace deti.

„Súčasťou workshopu je aj program Pocta Thierrymu Ebamovi, v ktorom predvedie svoju bubnovačku skupina Jamadan. Thierry Ebam, známy slovenský hudobník afrického pôvodu, sa pravidelne zapájal do aktivít projektu Darujem ti tulipán, no vlani nás navždy opustil. Na Svätoplukovom námestí nebude ani tento rok chýbať integračný Black Box, v ktorom môžu návštevníci zažiť prostredie nevidiacich,“ priblížila začiatok festivalu Nikoleta Kováčová z Asociácie Divadelná Nitra.

V popoludňajších hodinách ožije KníhKupecká. Populárne sprievodné podujatie Divadelnej Nitry aj tento rok zmení Kupeckú ulicu na veľkú knižnicu, ktorú spestria rôzne workshopy, diskusie a koncerty. „Napriek chladnejšiemu počasiu vytvorí na Svätoplukovom námestí pravú dovolenkovú atmosféru šou Balaton 1982. Interaktívne nonverbálne pouličné divadlo na vodnom bicykli s trochou nostalgie a satiry sa postará o humorný exkurz do uniformnej doby, hudby a módy rokov osemdesiatych,“ dodala Kováčová.

Dianie na javiskách Divadla Andreja Bagara v Nitre odštartuje predstavenie Kým nastane ticho domáceho umeleckého súboru v réžii Ivety Ditte Jurčovej. Hrať sa bude aj mimo tejto scény – na Súkromnom konzervatóriu Nitra sa o 21.30 začína predstavenie Don Juan sa vracia z vojny tamojšieho súboru v réžii Petra Oravca.

Slávnostné otvorenie novej etapy Divadelnej Nitry sa uskutoční krátko po 18. hodine na javisku Veľkej sály nitrianskeho Divadla Andreja Bagara. Dielo Sad Sam Matúš chorvátsko-slovinsko-rakúsko-francúzskej koprodukcie uvedie chorvátsky choreograf a performer Matija Ferlin.

„S organizátormi festivalu sme o mojej účasti na ňom hovorili už dlhšie; som nesmierne rád, že práve Sad Sam Matúš je prvým dielom, ktoré môžem na Slovensku predstaviť. A to aj preto, že sú v ňom citované moje staršie práce, takže diváci ľahšie pochopia moje umelecké smerovanie,“ povedal Matija Ferlin.

Cez víkend čaká návštevníkov festivalu opäť pestrá ponuka v hlavnom programe – Timeout Burnout, Virtual Ritual, Amando, Kronika vojny, nenávisti a lásky, PRIMA, Encyklopédia bolesti. I. diel: Zostane to medzi nami, Jumpcore, ale aj v sprievodnom programe. Uskutočnia sa podujatia zo sekcie Festival deťom (Divadlo Veteš, Divadlo Tuš, Jobusovky Braňa Jobusa) aj Divadlo mladých (Súkromné konzervatórium D. Kardoša, Topoľčany, ZUŠ Vráble). Za zmienku rozhodne stojí aj Nitrianska biela noc, ktorá sprístupní nové nitrianske kreatívne centrá a ponúkne koncerty speváčok Zuzany Mikulcovej a Katarzie.

„V prípade zhoršeného počasia sa podujatia plánované v Detskej zóne presúvajú do bodu.K7 (roh Štefánikovej triedy a Radlinského ulice). O presune budeme návštevníkov informovať v dostatočnom predstihu prostredníctvom sociálnych sietí,“ uzatvorila Kováčová.

Kompletný program (hlavný aj sprievodný) je k dispozícii tu.

Televízia Nitrička

Forgot Password