Medzi testovanými v marginalizovaných skupinách zostáva vyššia pozitivita

Nitriansky primátor uvítal výsledky druhého kola plošného testovania na nový koronavírus. Pripomenul, že počas uplynulého víkendu prišlo na odberné miesta viac ako 40.000 ľudí. Marek Hattas ocenil skutočnosť, že sa pozitivita oproti predchádzajúcemu týždňu znížila o polovicu.

Primátor zároveň upozornil, že pomerene vysoké percento ľudí pozitívnych na ochorenie COVID-19 je stále v marginalizovaných skupinách obyvateľov. V lokalitách Orechov dvor a Borová ulica s vyšším percentom rómskeho obyvateľstva presiahla pozitivita päť percent. „Som rád, že obyvatelia z týchto častí mesta chodili na testy a v porovnaní s novembrovým testovaním ich na odberné miesta prišlo podstatne viac. Vďaka, samozrejme, patrí aj terénnym sociálnym pracovníkom, ktorí s týmito komunitami pracujú,“ uviedol Hattas.

Ako pripomenul, mesto sa už pripravuje na tretie kolo plošného testovania, ktoré sa v Nitre bude konať opäť počas nasledujúceho víkendu.

„Situácia v nitrianskej fakultnej nemocnici zostáva kritická, takže nezávisle od uznesenia vlády pripravujeme v meste ďalšie kolo. Máme dostatok zdravotníkov i administrátorov. Predpokladáme, že rozloženie a počet odberných miest zostane rovnaké a že testovanie bude plynulé, rovnako ako počas uplynulého víkendu,“ povedal Hattas.


K dispozícii bude opäť aj aplikácia TrustOne, ktorú si môže každý bezplatne stiahnuť do mobilného telefónu a vložiť do nej všetky potrebné údaje. Na odbernom mieste už potom administratívny pracovník iba naskenuje vygenerovaný QR kód a nemusí opisovať údaje z občianskeho preukazu. Výsledok testu potom automaticky príde užívateľovi priamo do aplikácie.

Televízia Nitrička

Forgot Password