Medzi mladými Slovákmi, ktorí si preberú medzinárodnú cenu, je aj 17-ročná Nitrianka Ema

Ocenenie uznávajú zahraničné univerzity aj veľké firmy na Slovensku, keďže zapojení študenti sa vďaka tejto skúsenosti učia vytrvalosti, motivácii a získavjaú nové zážitky aj kontakty.

„Sedemnásťročná Ema sa naučila Popolušku v posunkovej reči. Maturant Matúš získal grant a spolu so spolužiakmi spustil rekonštrukciu historickej veže na gymnáziu. Mladý Košičan Daniel v detskej izbe vytvoril album, ktorý má na Spotify 2 milióny prehratí. Bratislavčanka Sarah prešla na bicykli za 10 hodín 120 km,“ uvádza Simona Lučkaničová, komunikačná manažérka Medzinárodnej ceny vojvodu z Edinburghu na Slovensku. Zdá sa teda, že mladých nezastavili ani zatvorené školy. Dokopy si za svoju vytrvalosť a cieľavedomosť prevezme spomínanú cenu 1300 mladých ľudí. Ich úspechy sa budú slaviť na online ceremónii dnes 4. novembra.

“Pandémia koronavírusu a zatvorené školy boli veľmi náročným obdobím v živote mladých ľudí. No z výpovedí Dofákov vieme, že im program DofE pomáhal zvládnuť tieto dni, priniesol do ich životov nové zážitky, potrebnú rutinu a častokrát dôvod či zmysel ráno vstať z postele,” vraví zakladateľ a riaditeľ DofE na Slovensku, Marián Zachar. “Sme veľmi hrdí na vyše 1300 mladých ľudí, ktorí na sebe makali aj minulý školský rok a získávajú toto významné ocenenie,“ dodáva.

Človek, ktorý chce ocenenie získať, musí na sebe pracovať 6 – 18 mesiacov a prekonať 4 výzvy.

„Som hrdá na to, že mi program DofE pomohol viac sa zorganizovať a robiť na veciach systematickejšie. Vždy som bola dobrodružná povaha a DofE mi pomohlo skúsiť nové veci a dotiahnuť ich do konca,” vysvetľuje Ema Horská, jedna z ocenených. Do programu DofE je na Slovensku zapojených vyše 200 škôl a organizácií a viac ako 1000 učiteľov a pracovníkov s mládežou.

foto: Ema Horská (DofE)

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password