Máte pozitívny výsledok testu na koronavírus? Takto by ste mali postupovať

Nikto nechce tráviť sviatky chorý v posteli alebo v karanténe. Šírenie epidémie však môžeme spomaliť len zodpovedným prístupom.

Prevzatie osobnej zodpovednosti sa spolu s dodržiavaním prísnych protiepidemiologických opatrení ukazuje ako najúčinnejší spôsob zamedzenia šírenia ochorenia COVID-19. Nie každý ale vie, ako by mal v prípade pozitívneho výsledku postupovať. Hlavný hygienik SR Ján Mikas uvádza postup, ktorý celú situáciu uľahčí aspoň administratívne.

Váš výsledok uvidia epidemiológovia.

Pozitívny výsledok testu sa zaznamenáva do systému, kde ho uvidia epidemiológovia z príslušného regiónu. Tí by mali nakazeného človeka v záujme dohľadávania kontaktov v krátkej dobe osloviť. Je preto vhodné, ak si po testovaní spíšete zoznam osôb, s ktorými ste boli za uplynulé dva týždne v kontakte. „Epidemiológom poviete, s kým ste sa stretli, kedy a kde ste s nimi boli, ako dlho, aký druh kontaktu to bol, či úzky alebo bežný. Ľudí, ktorí sa mohli nakaziť, odborníci kontaktujú a nariadia im izoláciu,“ uvádza Mikas.

Inkubačný čas je 14 dní, no kontakty sa dohľadávajú z dvoch až troch dní pred začatím klinických príznakov, lebo odvtedy infikovaný vylučuje vírus.

Čím skôr sa ľudia v okolí nakazeného dozvedia, že boli v kontakte s pozitívne testovanou osobou, tým rýchlejšie vedia zareagovať.

Skoré začatie izolácie a proaktívne prihlásenie na testovanie je podľa epidemiológov základ pre zníženie rizika prenosu ochorenia. Osoba v kontakte s pozitívnym sa potom sama môže prihlásiť na PCR testovanie alebo navštíviť odberové miesto na antigénové testovanie. „Vy viete najlepšie, s kým ste boli v kontakte. Ak aspoň úzke kontakty obratom upozorníte na pozitívny výsledok vášho testu, značne tým pomáhate znižovať riziko, že sa od nich nakazia ďalší,“ upozorňuje hlavný hygienik.

Za úzky kontakt možno považovať:
– osoby, s ktorými ste strávili dlhší čas v jednej domácnosti, na pracovisku, v zasadačke a podobne,
– osobu, s ktorou ste boli tvárou v tvár (na vzdialenosť menšiu než meter), v blízkosti ktorej ste kašlali a kýchali, alebo s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu,
– osobu, s ktorou ste boli tvárou v tvár (na vzdialenosť menšiu než meter), v blízkosti ktorej ste kašlali a kýchali, alebo s ktorou ste mali fyzický kontakt kože na kožu,
– osoby, s ktorými ste strávili viac než 15 minút vo vzdialenosti do dvoch metrov,
– osoby, ktoré s vami cestovali v aute, alebo sedeli vo vzdialenosti do dvoch sedadiel v inom dopravnom prostriedku.

Pozitívny výsledok testu nezabudnite oznámiť všeobecnému lekárovi.

A to aj v prípade, ak máte bezpríznakový priebeh infekcie a nepotrebujete vystaviť PN. „Oplatí sa to nielen pre prípad možných zdravotných komplikácií, ktoré súvisia s infekciou, ale aj z praktických dôvodov, napríklad ak by ste potrebovali vystaviť potvrdenie o prekonaní ochorenia COVID-19,“ dodáva Mikas.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password