Máme núdzový stav. Opäť

Na Slovensku je od dnes v súvislosti s druhou vlnou pandémie ochorenia COVID-19 vyhlásený núdzový stav. Zatiaľ platí 45 dní.

Vláda v stredu 30. septembra schválila návrh premiéra Igora Matoviča na vyhlásenie núdzového stavu. Ten podľa prijatého uznesenia platí „dňom 1. októbra 2020 na postihnutom území Slovenskej republiky.“ Núdzový stav vláda schvaľuje v zmysle ústavného zákona o bezpečnosti štátu v čase vojny, vojnového stavu, výnimočného stavu a núdzového stavu.

Vláde ho odporučil prijať ústredný krízový štáb.

Núdzový stav je zatiaľ vyhlásený na dobu 45 dní, v zmysle zákona však môže trvať najdlhšie 90 dní. Podľa slov premiéra bude rozhodujúce, ako sa prijaté opatrenia prejavia počas Dušičiek: „Následne sa rozhodneme, či pokračujeme alebo sa budeme môcť vrátiť do normálu.“

Ako sa vyhlásenie núdzového stavu dotkne občanov?

Počas trvania núdzového stavu môže štát v zmysle zákona obmedziť základné práva a slobody občanov, a to v nevyhnutnom rozsahu a na nevyhnutný čas. Vláda ho vyhlasuje ak hrozí bezprostredné riziko ohrozenia života a zdravia osôb, životného prostredia alebo ohrozenie značných majetkových hodnôt.

Vyhlásenie núdzového stavu umožňuje reprofilizáciu nemocníc i efektívnejšie zabezpečenie ochranných pomôcok pre nemocnice a domovy sociálnych služieb.

V prípade narastajúceho počtu nakazených štát jednoduchšie presadí mechanizmus mobilizačných alebo karanténnych opatrení. Počas blížiacich sa sviatkov dokonca umožňuje zaviesť zákaz vychádzania.

Núdzový stav bol vyhlásený aj počas prvej vlny pandémie, týkal sa zdravotníctva. Vláda ho vyhlásila 16. marca a trval do 14. júna. Mimoriadna situácia, ktorú vláda v súvislosti s rizikom šírenia koronavírusu vyhlásila 12. marca, trvá odvtedy naďalej.

Foto: Ilustračné/pixabay.com

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password