Máme nový kalendár. Pribudlo v ňom 6 mien

Oslávili ste meniny a ani o tom neviete? Pokojne sa to mohlo stať. Do kalendára pribudli nové mená, niektoré sa zas presunuli na iný dátum.

V období od októbra 2017 do konca septembra 2019 ste mohli podávať návrhy na zaradenie mien do slovenského kalendára. Komisia prijala od občanov spolu 37 takýchto žiadostí.

Do oficiálneho kalendára bolo teda od roku 2020 zaradených 6 nových mien, dve mená boli presunuté na iný dátum.

V kalendári tak od tohto roku nájdeme dve nové mužské mená Noel (21. 12.) a Jonáš (12. 11.) aj štyri novozaradené ženské mená: Alexia (9. 1.), Zara (19. 1.), Noema (21. 8.) a Elisa (7. 10.).

Meniny z 26. novembra boli na 5. januára presunuté všetkým Arturom. Dušanovia po novom oslávia meniny o takmer dva mesiace neskôr. Ich meno bolo v kalendári presunuté z 26. mája na 19. júla.

O týchto zmenách rozhodla Kalendárová komisia pri Ministerstve kultúry Slovenskej republiky. Tá vznikla v roku 2016 a medzi jej hlavné úlohy patrí zjednocovanie rozkolísanej praxe pri uvádzaní mien v slovenských kalendároch., odstraňovanie duplicitných podôb toho istého mena v jedom kalendári, ale aj schvaľovanie písomných podôb mien v oficiálnom kalendári. Schválila tiež zásady, podľa ktorých sa zaraďujú krstné mená do kalendára. Medzi hlavné kritéria podľa ministerstva kultúry patrí frekvencia mena v populácii, spätosť mena s európskou a kresťanskou tradíciou aj jeho spisovnosť.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password