Maltézsky punč

Od štvrtku až do nedele majú návštevníci vianočného mestečka v Nitre možnosť ochutnať Maltézsky punč a podporiť tak ľudí v hospici.

Maltézsky punč je robený podľa starej maltskej receptúry a už tradične ho dobrovoľníci z organizácie Maltézska pomoc Slovensko ponúkajú v rámci vianočného mestečka v Nitre.

„Samozrejme, aktivít, ktoré robíme je viacej, ale konkrétne tento punč v Nitre organizujeme už deviaty rok. Je to jedna z možností ako ľudí zapojiť do pomoci, v našom prípade je to pomoc hospicu – Dom pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre,“ informuje hovorca Maltézskej pomoci Slovensko Tibor Ujlacký.

Dom pokoja a zmieru u Bernadetky v Nitre je neštátne zdravotnícke zariadenie v správe Nitrianskej diecéznej charity a poskytuje útočisko pacientom v tzv. terminálnom štádiu, ktorí do tohto hospicu prichádzajú prežiť svoje posledné chvíle.

Výťažok z punču a ostatných aktivít tak pomáha všade tam, kde prefinancovávanie zdravotnej starostlivosti zo strany zdravotných poisťovní už nestačí.

Maltézsky rád vznikol vo Svätej zemi v Jeruzaleme. Rytieri, ktorí prichádzali oslobodzovať Svätú zem sa tam neskôr rozhodli zostať a zakladali práve takéto hospice. Tie slúžili pre opateru pútnikov, ktorí z Európy prichádzali do Svätej zeme.

„Častokrát sa stalo, že po tej strastiplnej ceste z Európy prišli chorí, doráňaní alebo ich na cestách prepadli rôzni zbojníci. Z rytierov sa tak odrazu stali hospitálni bratia, ktorí odložili zbrane a začali sa venovať službe chorým pútnikom,“ vysvetľuje Ujlacký.

Podľa slov hovorcu, Maltézsky punč je zadarmo, je dávaný s láskou a môžete za neho dať koľko chcete: „Každému človeku, ktorý príde a spýta sa, koľko stojí, povieme, že nevieme, my dávame zadarmo, ale keď chcete, môžete podporiť hospic a naše charitatívne aktivity v prospech chudobných, chorých a trpiacich.“  

Televízia Nitrička

Forgot Password