Maľovaný múr na Borovej symbolizuje búranie predsudkov a zaktivizovanie miestnych

Občianske združenie Lovári, ktoré sa o výtvarné práce pričinilo, sa chce do povedomia verejnosti dostať aj prostredníctvom takýchto aktivít.

foto: archív TV Nitrička

S nápadom vymaľovať múr na známej Borovej ulici v Nitre prišlo Občianske združenie Lovári, miestni obyvatelia a výtvarníčky z Univerzity Konštantína Filozofa (UKF). Lovári sa v rámci svojich aktivít snažia o scitlivenie vnímania rómskej olašskej komunity v Nitre a zvyšovanie vzdelanostnej a kultúrnej úrovne Rómov.

O exteriérové maľby sa pričinili viac ako dve desiatky detí s rodičmi.

Podľa spoluzakladateľa OZ Alexandra Biharyho bolo zámerom ukázať komunitu, ktorá chce zlepšiť životné prostredie aj takýmito maličkosťami. S oslovením partnerov pomáhali Zuzana a Janka z Úradu splnomocnenca vlády SR pre rómske komunity v Nitre. Pridali sa aj umelci s prezývkami Osma a Skutek.

foto: archív TV Nitrička

„Našim cieľom je ukázať najmä tým mladým nejaký smer do života. A toto je pripomienkou pre to, aby sa komunita rozvíjala nejakým lepším spôsobom,“ vyjadril sa hudobník Ján Novomeský alias Skutek.

Návrh línií pripravili výtvarníčky z nitrianskej univerzity. Omaľovánku už dotvorili deti. „Prizvali sme deti z okolia, z ulice, ktoré dobehli a veľmi sa tešili a spoločne s nami vymaľovávali,“ vysvetlila študentka UKF Markéta Foltánová.

Jedným zo spoluzakladateľov OZ je aj miestny vajda, ktorí dohliada na približne dve tisícky nitrianskych Rómov. Maľovaný múr považuje na jednej strane za dobrú a peknú prácu, na ktorú sú hrdí, ale dodal, že si treba dávať pozor na to, aby sa aj udržiavala. Podľa Alexandra Biharyho tým, že si múr miestni sami namaľovali, si ho budú aj viac vážiť.

Viac sa dozviete v reportáži TV Nitrička.

Televízia Nitrička

Forgot Password