Majstrovstvá sveta v atletike v ukrutných podmienkach

V sobotu v noci sa na Majstrovstvách sveta v atletike išla chôdza, kde nastúpili Matej Tóth a Mária Katerinka Czaková.

Matej Tóth aj Mária Katerinka Czaková vyrastali v Nitre a obaja začali s atletikou práve na nitrianskom atletickom štadióne. 50 kilometrová trať na Majstrovstvách sveta v katarskej Dauhe však bola nad ich sily.

Nad rozhodnutím usporiadať Majstrovstvá sveta v atletike v tropickom Katare krútili mnohí odborníci hlavou. Presun na prelom septembra a októbra a fakt, že štart niektorých disciplín sa naplánoval na nočné hodiny, vôbec nepomohol.

V sobotu v noci pred štartom chôdze bolo v Dauhe viac ako 32°C, pocitovo sa teplota blížila k 40°C a vlhkosť vzduchu bola viac ako 75%. Takéto podmienky sú na vrcholovú atletiku extrémne drastické. Matej Tóth vzdal pretek tesne po 28. kilometri, Czaková skončila pri 32. kilometri.

„Hovoril som si, že budem rešpektovať svoje telo. Pri mojich pocitoch som si nevedel predstaviť, že v takomto stave ešte pôjdem viac ako dvadsať kilometrov. Hlava rezignovala a pridalo sa aj telo. Keď som videl, že nie som schopný dobiehať ženy, ktorým dávam kolo, alebo aspoň zvládnuť to smiešne tempo, bol koniec,“ vyjadril sa Matej Tóth.

Naši reprezentanti neboli ani zďaleka jediní, ktorí preteky nedokončili a radšej odišli z dráhy po vlastných, ako by riskovali kolaps. Podľa slov Czakovej sa išlo pomaly a opatrne, mala pocit, že jej horí celé telo. Takéto extrémne preteky vraj ešte nezažila. Svoje rozčarovanie neskrýval ani ich tréner Matej Spišiak, podľa ktorého boli tieto preteky dehonestáciou chôdze.

Víťazom na 50 kilometrovej trati medzi mužmi sa stal Japonec Jusuke Suzuki s časom 4:04:20h. Pre porovnanie, svetový rekord na tejto vzdialenosti je 3:32:33h, teda o vyše 30 minút menej. Medzi ženami zvíťazila Liang Žuej z Číny s časom 4:23:26 (svetový rekord je 3:59:15). Jedná sa o najslabšie časy v chôdzi na 50 km v histórii Majstrovstiev sveta.

Začiatkom leta sme vám priniesli rozhovor s Máriou Katenrinkou Czakovou, kde sme sa jej mimo iné pýtali aj na jej chodecké začiatky. Rozhovor si môžete prečítať tu.

Zdroj foto: Mária Katerinka Czaková. Fotka pochádza z minuloročných Majstrovstiev Európy.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)