Majiteľka domova sociálnych služieb je obvinená z týrania svojich klientov

Pracovníci inštitúcií oprávnení domov kontrolovať sa dovnútra nedostali a od miestnych sa dozvedeli, že jeho klienti občas vyjdú von a prosia v dedine o jedlo a sladkosti.

Starostlivosť o starých, chorých a nevládnych je pre vyspelú spoločnosť prirodzenou súčasťou života. Na základe tejto potreby vznikajú pod hlavičkami rôznych inštitúcií domovy sociálnych služieb (DSS). O podmienkach života v nich, poskytovanej starostlivosti a tiež o cene sa často vedú diskusie. Povesť jedného DSS z levického okresu dokonca prekračuje hranice okresu. Žiaľ, nie v pozitívnom zmysle.

DSS nie je tradičným miestom na domovú prehliadku.

Levickí policajti ju však na základe zistených skutočností vykonali. Nachádzalo sa tam 10 ľudí vo veku od 46 do 70 rokov s rôznymi ochoreniami, jedna osoba bola dokonca imobilná. „Vnútorná teplota v izbách sa pohybovala od 8,4 do 18,4 stupňov Celzia, v miestnostiach bol neporiadok, zápach, hmyz, plesne na stenách a stropoch a zvieracie exkrementy v interiéri. Umiestnené osoby nemali zabezpečený dostatok jedla, hygienu a čisté šaty. Niektorí z nich trpeli rôznymi kožnými ochoreniami a navyše s nimi bolo aj nevhodne zaobchádzané.,“ uvádza Polícia SR.

Za svoj pobyt platili klienti len 65 eur. Majiteľke však odvádzali celý dôchodok.

Policajtov okrem katastrofálnych životných podmienok zaskočila aj skutočnosť, že zvonku bola na vchodových dverách kľučka, ale zvnútra tzv. guľa. „55-ročná majiteľka tohto zariadenia, fungujúceho pod hlavičkou občianskeho združenia, bola po vypočutí obvinená zo zločinu týrania blízkej a zverenej osoby a vyšetrovateľka PZ dala podnet na návrh na jej väzobné trestné stíhanie,“ informuje polícia a dopĺňa, že návrh prokurátor akceptoval. Súd v týchto dňoch rozhoduje o väzobnom trestnom stíhaní majiteľky.

Foto: Polícia SR – Nitriansky kraj

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password