Stromy odeté do šatstva

Predovšetkým ide o pomoc ľuďom, ktorí si nevedia pomôcť sami.

Zdroj: Fb – Free on a tree

Celý internet zaplavili fotografie stromov odetých do zimných búnd. Ľudia sa týmto činom snažia pomôcť ľuďom bez domova, ale aj tým, ktorí si z rôznych dôvodov nemôžu dovoliť kúpiť nové oblečenie. Trend obliekania stromov sa rozšíril po celom svete.

Free on a tree alebo Zadarmo zo stromov je názov projektu desaťročného Austrálčana Olivera Edwardsa. Celé sa to začalo tým, že Oliver dostal domácu úlohu. Mal vymyslieť nápad, pomocou ktorého pomôže väčšej skupine ľudí. Namiesto toho, aby vyrobil niečo jednoduché, smelo sa pustil do pomoci ľuďom bez domova. Spolu so svojou mamou obehali second-handy a nakúpili všetko možné šatstvo. Neubehli ani dva týždne a dostatočné množstvo stromov malo na sebe oblečenie so štítkami “zadarmo zo stromov”. K pomoci sa pridali aj rodičia Oliverových spolužiakov. O srdečnom skutku ľudí informovalo aj miestne rádio a televízia. Na sociálnej sieti vznikla stránka s názvom “Free on a tree”, ktorá sprostredkúva podobnú pomoc, ale slúži tiež ako inšpirácia pre celý svet.

Kabáty na stromy vešajú aj obyvatelia Turecka či Bulharska.

zdroj: Fb – To je nápad

Podľa nitrianskej radnici žije v Nitre približne 330 ľudí bez domova. Ďalšie odhady hovoria až o 600 ľuďoch. Svojou troškou môžete pomôcť aj vy. V Nitre fungujú dve zariadenia, ktoré slúžia pre pomoc bezdomovcom, a to Útulok pre bezdomovcov a Dom charity sv. Rafaela. Do oboch zariadení môžete prispieť svojim šatstvom alebo potravinami. Bližšie informácie sa dočítate tu.

Osud je nevyspytateľný. Nikdy nevieme, či sa v podobnej situácii neocitneme aj my. Nezabúdajme preto na druhých. Povaľuje sa vám doma množstvo nenoseného šatstva? Posuňte ho ďalej a pomôžete tak ľuďom, s ktorými sa život nemazná.

Čo si o projekte Zadarmo zo stromu myslia Nitrania?

„Nikdy som o tom nepočula, ale je to skvelá myšlienka!” hovorí študentka Kristína.

„Ľudia by si mali pomáhať. Toto znie ako skvelý projekt. My s rodinou každý rok triedime šatník a snažíme sa veci podarovať ľuďom, ktorí sú na tom sociálne zle. Len tak ďalej,“ vyjadruje svoju podporu mladá mamička Ivana.

„Ľudia sú super! Vždy som to hovoril, aj keď sem – tam stagnujeme. Keby sa také niečo koná v Nitre, určite idem do toho,“ hovorí na záver Marko.

Televízia Nitrička

Forgot Password