Milan Varchol: Existuje tisíc chorôb, ale zdravie máme iba jedno

38 ročný Milan Varchol si prešiel dlhodobými zdravotnými ťažkosťami. Navštívil množstvo lekárov, avšak bez výsledkov. Napokon sa rozhodol vziať osud do vlastných rúk a stať sa fyzioterapeutom. V rozhovore nám okrem iného porozprával aj o tom, prečo musel ukončiť úspešnú kariéru hádzanára alebo čo považuje v súčasnosti za najväčšiu príčinu bolestí chrbta u svojich pacientov.

Ako dlho sa venuješ práci fyziomaséra a čo ťa k nej viedlo?

Rozhodnutie stať sa fyziomasérom stálo na vlastnom príbehu. Mal som dlhodobé problémy s chrbtom, ktoré trvali 3 roky. Chodil som od lekára k lekárovi a bez výsledkov. Bol to akýsi začarovaný kruh. Nakoniec som dostal odpoveď, že mám poškodené platničky a degenerované stavce. Nebolo tomu však tak. Začal som si študovať ako funguje ľudské telo, postupne som si urobil kurzy fyzioterapeuta a v konečnom dôsledku išlo o mechanický funkčný problém založený na svalovej dysbalancii. Chcel som dať príklad aj ostatným, že väčšina bolestí chrbta sa dá vyriešiť správnymi návykmi, a preto som sa začal venovať fyzioterapii.

Pomerne dlhý čas si sa venoval hádzanej. Prečo si skončil?

Opäť v tom bolo zdravie. Počas jednej letnej prípravy som si na tréningu potrhal ľavý krížny väz, po ktorom ma čakala operácia a dlhá šesť mesačná rehabilitácia. Napriek tomu, že som sa dokázal vrátiť späť, krátko na to som skončil. Bolo to obdobie, kedy som hrával za Tatran Prešov, vtedy najlepší mládežnícky klub, s ktorým som sa stal majstrom Slovenska. Bol som sklamaný aj ja, aj moji rodičia, avšak všetko sa deje pre niečo a aj vďaka tomu si toho veľa uvedomil.

S akými problémami za tebou ľudia najčastejšie prichádzajú?

Najčastejšie ide o problémy s chrbticou. Jednak s krčnou, ale aj s driekovou, kde sa často stretávam s blokádou SI skĺbenia. Na to nadväzuje zlé držanie tela alebo migrény. Taktiež ma ľudia vyhľadajú po úrazoch alebo operáciách.

Spomenul si bolesti chrbta. Čo si myslíš, že je u ľudí najčastejšia príčina takýchto problémov?

Náš chrbát je fyziologicky nastavený na častý pohyb. Avšak dnes má veľmi veľa ľudí sedavé zamestnanie, čím vznikajú prvotné problémy. Predošlá generácia vyrastala aktívnejšie. Po škole deti chodili von, liezli po stromoch, dokonca aj v škole sa deti viac hýbali. V súčasnosti veľa sedíme. Veľa chodíme autom, sedíme za počítačom a máme nedostatok pohybu. Svaly nášho chrbta sa postupne skracujú a potom vznikajú bolesti, ktorým ľudia často nevenujú pozornosť, až kým nie sú neznesiteľné. 

Čo by mali teda bežní ľudia robiť, aby takýmto bolestiam predišli?

Ako som spomínal, je to o pohybe. Správnym, hoci aj krátkym pohybom zväčšíme flexibilitu a mobilitu chrbtice, panvy a bedier. Zároveň jednoduchým cvičením a osvojením si každodenných pohybových návykov zosilníme základné svalové skupiny, čim bude náš chrbát pevnejší a ohybnejší. Samozrejme, je dôležité mať dostatok spánku a správny životný štýl s čím súvisí kvalitná strava a pitný režim. Naše telo je vytvorené zo 70% vody, takže je dôležité, aby naše fascie boli hydratované, čiže viac flexibilné. Sú to drobnosti, ale ľudia by si mali uvedomiť, že práve vďaka nim môžu predísť problémom. Existuje tisíc chorôb, ale máme jedno zdravie a na to by sme mali pamätať. 

Hovorí sa, že najlepšia regenerácia pre telo je spánok. Stotožňuješ sa s tým?

Jednoznačne áno. Spánok je kľúčom k správnej regenerácii či oddychu. Rovnako dokáže nášmu telu pomôcť rýchlejšie sa zotaviť zo zranenia alebo choroby. Ľudia by mali spať minimálne 8-9 hodín, aby ich organizmus fungoval správne a aby sa cítili dobre.

Aké doplnky výživy by mali ľudia užívať na správnu funkciu organizmu?

Priveľmi by som tu nešpekuloval. Dôležité je mať správne nastavenú suplementáciu daných doplnkov. Telo potrebuje hlavne vitamíny B, C, D3, ktoré podporujú imunitný systém. Rovnako by som odporúčal užívať pred spánkom kombináciu magnézia s kalciom, čo môže napomôcť dobrej regenerácii. Taktiež je dôležitý, hlavne u športovcov, kolagén ako výživa kĺbov a šliach. 

Čo je cupping therapy a aké má benefity?

Ide o bankovanie alebo vákuovú terapiu, ktorá je vhodná doplnková metóda klasických masáží. Pomáha pri odstraňovaní bolesti chrbtice a celého pohybového aparátu a taktiež podporuje detoxikáciu organizmu. Máloktorou inou metódou sa docieli také výrazne prekrvenie masírovaného tkaniva.

Kristína Fáberová

zdroj foto: archív Milan Varchol

Televízia Nitrička

Forgot Password