Lucijský sprievod v Nitre

Nitra sa pokúsi vytvoriť rekord v počte „Lucií“.

V kalendári je 13. december venovaný sviatku sv. Lucie. Tento magický dátum v minulosti sprevádzali rôzne zvyky, povery, tradície a obyčaje. Svätá Lucia bola podľa katolíkov pravoslávna svätá, patrónka slepých. Podľa ľudových tradícií bola však bosorka.


„V tradičnej ľudovej kultúre bola Lucia jedna z najväčších bosoriek. Bol to deň, kedy sa mali ľudia ochraňovať pred rôznymi zlými negatívnymi silami,“ informuje Margita Jágerová.

Preto sa obdobie venované práve jej spája s množstvom praktík bojujúcich proti zlu. Mladé dievčatá sa preobliekali za Lucie pomocou bielych šiat a závoja cez tvár. V ruke držali pierko z húsky a metlou symbolicky vymetali prach z domu. Dievčatá, ktoré boli už pripravené na vydaj zas v tento deň napísali na 12 papierikov mená potencionálnych ženíchov. Potom každý deň až do 24. decembra jeden papierik vytiahli a hodili do ohňa. Po štedrovečernej oslave otvorili posledný papierik, kde bolo napísané meno ich budúceho manžela.

Najznámejším zachovaným zvykom na sviatok svätej Lucie je pochod alebo sprievod bosoriek zahalených v bielych plachtách.

Bosorky chodili po chalupách a domoch, ich úlohou bolo vyhnať z gazdovstva strašidlá, démonov, zlých duchov, temné sily, nešťastie, trápenia všemožného druhu a choroby. Lucie sa v tento deň veru poriadne narobili.

Pozvánka na Lucijský sprievod vychádza práve z ľudovej slovesnosti. Ako informuje mesto Nitra, treba prísť na „Luckovskú alebo strigôňskú nôtu“: „Zamaskovať sa postačí do jednoduchej verzie masky Lucie – do bielej plachty so zamúčenou tvárou, alebo do masky bosorky či strigôňa v čiernom odeve so začiernenou tvárou. Fantázii sa medze nekladú. V prípade strigônskej verzie si môžete vziať aj metlu, rapkáč, ozembuch, prípadne riad na rachotenie.“

Stretnutie prebehne na pešej zóne o 17.00 hodine. Sprievod sa začne o pol hodinu neskôr a prejde cez pešiu zónu, až k Svätoplukovmu námestiu. Nasledovať bude aj pokus o zápis do knihy rekordov za „najviac masiek na Luciu“. Sprievod obohatia hudobné vystúpenia rôznych skupín.

Viac o tradíciách na sv. Luciu sa dozviete aj v našej reportáži tu.

V prípade pripomienok alebo námetov na články ma neváhajte kontaktovať na adresu barbora.blaskova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password