Lotz Trio v Nitre

Mozartov čarovný roh – aj tak by sa dal nazvať koncert komorného tria, ktoré interpretuje pôvodné kompozície pre basetové rohy z 18. storočia na kópiách unikátnej sady Lotzových basetových rohov. Fenomenálny nástrojár Theodor Lotz (1746–1792) sa preslávil zdokonalením basetového rohu v Prešporku.

Originály pôvodných basetových rohov Theodora Lotza sú dnes uložené na hrade Krásna Hôrka.

Na kópiách jeho historických basetových rohov pravidelne uvádza Terzetti Wolfganga Amadea Mozarta, Divertissement pour Trois Cors de Bassett Juraja Družeckého a taktiež dobové aranžmány z Mozartových opier Čarovná flauta, Figarova svadba a Don Giovanni. V repertoári má aj ďalšie skladby pre trio basetových rohov, ako Terzette klarinetového virtuóza Antona Stadlera, divertimentá Vojtěcha Nuderu a triá Antonína Volánka.

Lotz Trio odohrá svoj koncert v zložení Róbert Šebesta, Ronald Šebesta a Igor Františák – basetové rohy 5. októbra 2021 o 18.00 hod. v Koncertnej sále Župného domu. Vstup pre dospelých 8 eur a 5 eur deti, študenti a dôchodcovia.

PROGRAM:

  • Juraj Družecký (1745 – 1819): Divertissement pour trois Cor de Basset (výber), Allegretto Scherzando (7) – Moderato (9) – Menuetto (17) – Rondo (19)
  • Marek Piaček (1971): Pustatiny, Pustatina I. & VIII.
  • Wolfgang Amadeus Mozart (1756 – 1791): Fünfundzwanzig Stücke für 3 Bassethörner K 439b (výber), Allegro – Menuetto – Adagio – Menuetto – Rondo
  • Wolfgang Amadeus Mozart: Čarovná flauta K 620 (dobové úpravy), Hm! hm! hm! – Der Vogelfänger bin ich ja – Marsch der Priester, Bewahret euch vor Weibertücken – Seid uns zum zweiten Mal willkommen, Ein Mädchen oder Weibchen – Pa-pa-pa
Zdroj: Nitrianska galéria

Televízia Nitrička

Forgot Password