16. ročník cyklu literárnych besied 4-3-2-1 sa blíži

Nitrianska galéria bude na nádvorí opäť hostiť osobnosti slovenskej literatúry.

foto: Nitrianska galéria

Letné besedy tohtoročného cyklu začnú v Nitrianskej galérii už počas júna. Na nádvorí na Samovej ulici sa vystriedajú traja hostia známy v oblasti súčasnej slovenskej literatúry.

Moderátor a spolutvorca dramaturgie besied Dado Nagy tu postupne privíta Viliama Klimáčka, Nicol Hochholcznerovú a Vandu Rozenbergerovú.

Viliam Klimáček, pôvodne absolvent medicíny, svoju lekársku prax chirurga a anestéziológa odložil a v 80. rokoch minulého storočia sa začal realizovať v divadelníctve. Spoluzakladateľ divadal GUnaGU a jeho súčasný umelecký šéf, dramaturg, scenárista, režisér i herec sa venuje aj písaniu rôznych žánrov, nielen pre rozhlas a televíziu.

Nicol Hochholcznerová stihla získať ocenenia v literárnych súťažiach Poviedka, Medziriadky, Literárny Kežmarok, Kukučínova Revúca a za knižnú ilustráciu v súťaži Najkrajšie knihy Slovenska. Predstaviteľka nastupujúcej literárnej generácie momentálne študuje na katedre grafiky Akadémie umení v Banskej Bystrici.

Medzi oceňované autorky patrí aj vyštudovaná žurnalistka a bibliografka z Hornonitrianskej knižnice Vanda Rozenbergerová. Je trojnásobnou finalistkou súťaže Poviedka (2001, 2005, 2006). Tri z jej kníh sa dostali do desiatky ceny Anasoft litera.

„Projekt sa primárne zameriava na súčasnú domácu literatúru a prezentáciu autorov, ktorí si získali pozornosť odbornej verejnosti ako ocenení alebo nominovaní na ceny v prestížnych literárnych súťažiach,“ pripomína ideu cyklu besied Nitrianska galéria.

Návštevníkom podujatia bude umožnený aj voľný vstup do výstavných priestorov galérie. V prípade nepriaznivého počasia sa budú besedy konať vo vnútroných priestoroch.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password