Lienky východné aj tento rok zamorili celé Slovensko

Lienky, ktoré majú pôvod v Ázii, vo veľkom zaplavili osídlené oblasti.

V prírode existuje viac ako 80 druhov lienok a v našich končinách patrila lienka sedembodková vždy medzi obľúbený hmyz. Okrem toho, že sa malé deti tešili vždy, keď sa mohli presvedčiť či majú naozaj sedem bodiek, sú v prírode veľmi užitočné. Lienky a ich larvy požerú veľké množstvo vošiek a v každej záhrade sú tak vítaným návštevníkom. Najefektívnejším ničiteľom vošiek je lienka východná, ktorej pôvodným domovom je oblasť východnej Ázie.

Práve z dôvodu, že by mohli byť prírodnou ochranou rastlín sa ešte v 80. rokoch začali lienky východné chovať aj v Európe.

Lienky sa však dostali aj do voľnej prírody a postupne osídlili takmer celú Európu. Na Slovensku sa v premnožených počtoch objavili po prvýkrát pred vyše 10 rokmi. Samičky tohto druhu lienok v priebehu svojho života nakladú až 2000 vajíčok (v porovnaní lienka sedembodková iba približne 150). Je pravdou, že tieto lienky zožerú obrovské množstvo vošiek a iných škodcov, zožerú však aj vajíčka motýľov, rôzny užitočný hmyz a takisto aj larvy našich pôvodných druhov lienok.

Svojou žravosťou tak ohrozujú a potláčajú viacero druhov neškodných a užitočných druhov iného hmyzu. Lienka východná je najsilnejšia invázna lienka na svete.

Lienka východná má schopnosť prezimovať a preto môžeme v jesenných mesiacoch pozorovať ich snahu o nájdenie útočiska. V obývaných oblastiach hľadajú na domoch rôzne štrbiny, kde by sa mohli ukryť. Toto je presne to obdobie, kedy vo viacerých častiach Slovenska môžete pozorovať, ako tieto lienky vo veľkom lietajú na vyhriate bledé fasády domov. V prípade nedostatku prirodzenej potravy môžu byť pri nalietavaní k ľudským sídlam agresívne. Ich uštipnutie nie je škodlivé, môže však u niekoho vyvolať alergickú reakciu a zanechať malú bolestivú ranu.

V prípade uhryznutia si umyte postihnuté miesto vodou a mydlom, pľuzgier si neškriabte a na opuch si aplikujte studený obklad.    

Foto: ilustračné

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady? Kontaktujte ma na mailovej adrese: daniel.micik@nitrianskyhlasnik.sk :-)

Televízia Nitrička

Forgot Password