Lekárom dodali ochranné pomôcky zo štátnych rezerv

Úsek lekára NSK v piatok distribuoval všetkým neštátnym poskytovateľom zdravotnej starostlivosti ochranné pomôcky.

Nedostatok ochranných pomôcok v zdravotníctve predstavuje v súčasnej pandemickej situácii obrovský problém. Chýbajú rúška, respirátory, ochranné plášte, rukavice, dezinfekcia aj štíty. Ľudia si pomáhajú ako vedia. Zdravotníkom vyrábajú ochranné masky, mnohí darujú pomôcky z vlastnej zásoby.

Úsek hlavného lekára NSK získal ochranné pracovné pomôcky zo štátnych hmotných rezerv SR.

Napriek zníženému počtu ich prerozdelili medzi všetkých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti. Základné vybavenie na fungovanie v čase zúriacej epidémie tak dostali polikliniky, pohotovosti aj ambulancie. V prípade ďalšej dodávky bude NSK v distribúcii pokračovať. „Nateraz sme sa snažili uspokojiť požiadavky poskytovateľov aspoň čiastočne. Ďakujem im všetkým za pochopenie v tejto mimoriadne ťažkej situácii,“ povedal lekár NSK Ľubomír Ševčík.

V praxi sa na niektorých poskytovateľov zdravotnej starostlivosti ušlo skutočne len pár kusov rukavíc, rúšok a ochranných návlekov. Napríklad zdravotné stredisko v novozámockom okrese, v ktorom fungujú tri ambulancie, dostalo 6 kusov ochranných rukavíc, 8 kusov rúšok a 8 kusov návlekov na obuv.

Nielen nedostatok pomôcok, ale aj ich samotné obstarávanie sa ukazuje ako problematické. Takmer každá európska krajina bojuje s nákazou, nemôžeme sa preto čudovať, že mnohé z pomôcok sú na trhu dávno vypredané. Predseda Správy štátnych hmotných rezerv SR (SŠHR SR) Kajetán Kičura pred časom priznal, že obstarávanie niektorých druhov ochranných pomôcok je obzvlášť problémové. Má ísť hlavne o nákup najbezpečnejších respirátorov typov FFP2 a FFP3. Situáciu podľa neho komplikuje aj zavádzanie limitov na export takýchto komodít. Kičura v týchto dňoch čelí otázkam o predraženom nákupe rýchlotestov na COVID-19 aj o miliónovej objednávke realizovanej cez firmu s ročným obratom 74-tisíc eur. Vláda SR v pondelok neskoro večer na návrh ministra hospodárstva Richarda Sulíka z dôvodu pochybenia pri obstarávaní zdravotníckeho materiálu v súvislosti s pandémiou odvolala Kajetána Kičuru z funkcie. Od utorka SŠHR SR dočasne riadi podpredsedníčka správy Lucia Gocníková.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password