Lavičky na námestí vzbudzujú protichodné reakcie

V stredu na Svätoplukovom námestí pribudli lavičky, ktoré mesto obstaralo ešte minulý rok.

Napriek tomu, že to nie je žiadna novinka, multifunkčné lavičky vzbudzujú protichodné reakcie. Zatiaľ čo jedni chvália ich nadčasový dizajn a všestranné využitie, iným sa nepáčia a ich osadenie na námestí odsudzujú. „Už vidím dôchodcov a starších ľudí, ako si na tomto čude posedia a hlavne sa z toho postavia,“ znie jedna z výčitiek.

Prvýkrát boli objekty použité minulý rok pri príležitosti 100. výročia úmrtia M. R. Štefánika na podujatí Štefánik(ova) žije!

Ich multifunkčnosť spočíva vo variabilnom využití. Dajú sa spájať, prenášať, použiť ako sedadlo, ležadlo, stôl alebo stojan.  „Tieto lavičky dokážu poslúžiť ako info panely. A okrem toho je multifunkčnosť lavičiek aj v ich variabilnosti (skladaní),“ doplnil hovorca mesta Tomáš Holúbek.

Aktuálne námestie zdobí sedem lavičiek, ktoré sú rozložené na dve časti, čiže celkovo vzniklo 14 miest na sedenie. Pre radnicu ich zhotovila umelkyňa Soňa Bellérová známa ako pedagogička z Katedry záhradnej a krajinnej architektúry FZaKI SPU, jedna z organizátoriek festivalu Deň architektúry a niekdajšia lektorka workshopu exteriérového mobiliáru z ľahko dostupných odpadových a prírodných materiálov realizovaného na nitrianskom Hideparku. V roku 2018 uspela aj v grantovom programe Mením moje mesto s projektom Fontána NR.

Zmluvou sa umelkyňa zaviazala: „Zhotoviť a inštalovať 7 ks propagačných informačných reklamných nosičov na podujatie ,Štefánikova žije´, ktoré sa uskutoční dňa 4. 5. 2019 na pešej zóne v Nitre vrátane všetkých prác, ktoré sa viažu na predmet zákazky.“ Za multifunkčné reklamné nosiče mesto zaplatilo 3 450 eur.

V súčasnosti lavičky opäť stoja na najväčšom nitrianskom námestí. Podľa niektorých obyvateľov však vzhľadom pripomínajú opotrebovaný záhradný nábytok.

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password