Kvety, kvietky, kvetinky

Nitra sa odela do kvetinového šatu. Po dlhej zime sa opäť všetko zelená, kvitne a vonia.

Jar patrí k najkrajším ročným obdobiam. Kto nie je alergik, môže si ju vychutnať plnými dúškami. Lahodí zraku i čuchu. Svoje špecifické čaro má aj jar v meste.

Každoročne obdivujeme Ulicu Fraňa Mojtu. Po oboch stranách je lemovaná ružovými kvetmi japonských čerešní, vďaka čomu dlhodobo patrí k najkrajším jarným uliciam Nitry.

Ulica Fraňa Mojtu

Zdroj: FB Mesto Nitra/Roman Oravec)

Menej ľudí ale vie, že sakury nie sú výsadou len jednej z nitrianskych ulíc. Mesto v spolupráci so súkromnými firmami v rámci skrášľovania Nitry vysadilo 15 japonských čerešní na Rínskej ulici a pri Skateparku. Aj keď nie sú veľké a košaté ako tie v centre mesta, svojimi prvými kvietkami skrášľujú okolie už teraz. Okrasných stromov by však v Nitre mohlo byť viac. Japonský veľvyslanec pri príležitosti stého výročia od nadviazania diplomatických vzťahom medzi krajinou vychádzajúceho slnka a naším rodiskom ponúkol viacerým slovenským mestám 500 kusov sakúr. Ich obstaranie je však len v štádiu vyjednávania a ak sa ho podarí dotiahnuť do úspešného konca, približne 100 stromov by mohlo byť na jeseň vysadených v ďalších nitrianskych lokalitách.

Nitrianska radnica chce kvetinovou výsadbou spríjemniť a skultúrniť život obyvateľom mesta pod Zoborom.

Kruhové objazdy pod Zoborom a na Hollého ulici budú zdobiť rôzne druhy kvetov  – trvaliek aj letničiek. Ďalšie by mali pribudnúť do betónových kvetináčov pri cyklotrasách. „Doteraz ešte na mnohých miestach kvitli tulipány a narcisy, po ich odkvitnutí budú tieto miesta zdobiť trvalky, ktoré kvitnú až do jesene,“ povedal hovorca mesta Tomáš Holúbek. Výsadbu kvetov v parku zabezpečuje Stredisko mestských služieb, tá by pandémiou koronavírusu nemala byť ovplyvnená.

Modrice (Foto: FB Mesto Nitra/Roman Oravec

Mesto pripravuje ďalšiu výsadbu aj na pešej zóne, kde sa minulý rok investovalo do výsadby kríkov a stromov.

Výber kvetov zabezpečuje záhradná architekta Ľudmila Šterdasová. Podľa radnice volí vždy také druhy rastlín, ktoré sa hodia do mestského prostredia. Verejné súťaže na kvetinové záhony prebehli začiatkom roka. „Všetko je pripravené, zazmluvnené, dodávatelia majú kvety pripravené,“ dopĺňa Šterdasová.

Počas jesene boli zrevitalizované existujúce plochy v troch kruhových objazdoch pod Zoborom a tiež na Hollého ulici na Klokočine. „Vysadili sa tu nové trvalky, ktoré by sa v plnej kráse mali ukázať tento rok. Nebudú chýbať ani závesné kvetináče s muškátmi, na ktoré si ľudia zvykli a obdivujú ich. Všetko si vyžaduje náročnú údržbu a pravidelnú zálievku,“ vysvetlila záhradná architekta.

Muškátové pyramídy, ktoré mestu každoročne dodáva Botanická záhrada pri SPU, nebudú na obvyklých miestach chýbať ani tento rok.

Radnica v minulosti čelila problému s nedostatkom pracovníkov na výsadbu kvetov. Personálny problém je však vďaka dvom novým pracovníčkam v súčasnosti vyriešený. Jarná výsadba by tak mala začať po Troch zamrznutých, čiže po 15. máji. Viac, ako mrazov sa však podľa Šterdasovej obávajú veterných smrští, ktoré zvyknú napáchať škody najmä na muškátových výhonkoch. Pestrofarebnými kvetinovými záhonmi by mali tento rok zažiariť viaceré mestské plochy, medzi nimi napríklad Svätoplukovo námestie, Štúrova ulica alebo Hradný kopec.

Zdroj titulnej foto: FB Mesto Nitra/Roman Oravec

Ak máte pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: dominika.pucatova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password