Pribudla povinnosť triedenia kuchynského odpadu: Pribúdať majú aj hnedé smetné nádoby

Hnedé smetné nádoby určené na biologicky rozložiteľný kuchynský odpad chýbajú najmä na sídliskách.

foto ilustračné (pixabay.com)

Bioodpad tak končí hlavne v zmesovom komunálnom odpade. Podľa analýz, ktoré má k dispozícii nitrianska radnica je to až 40 %.

Od januára tohto roka mestám a obciam pribudla povinnosť zaviesť triedený zber na kuchynský rozložiteľný odpad. Tam, kde takéto nádoby chýbajú, ich musia doplniť.

„V priebehu prvého kvartálu tohto roku budú Nitrianske komunálne služby rozmiestňovať na stojiská hnedé nádoby. Tieto budú určené prioritne na kuchynský bioodpad,“ potvrdil hovorca mesta Nitry Tomáš Holúbek.

Do takejto nádoby môžete vyhadzovať napríklad šupy z čistenia zeleniny a ovocia, kávové a čajové zvyšky, škrupiny z orecha, ale aj papierové vrecká znečistené potravnami.

Najskôr musia tieto nádoby Nitrianske komunálne služby nakúpiť. Kam ďalej poputuje odpad z nich a aké bude jeho ďalšie spracovanie, zatiaľ nie je jednoznačne rozhodnuté. „Vyšla vyhláška, ktorú sa budeme snažiť nejakým spôsobom aplikovať. Nemáme ešte presne stanovené, akým variantom pôjdeme, pretože toto sa ešte rieši,“ vraví hovorca mesta. Podľa jeho slov sú predpoklady, že tento rozložiteľný odpad skončí na kompostovisku, z ktorého vznikne ekologické hnojivo. To by mohlo využívať samotné mesto napríklad pri starostlivosti o verejnú zeleň. Takisto by ho mohli zadarmo odoberať občania. Daná služba pritom v Nitre funguje už dnes, zatiaľ však o ňu veľký záujem nie je.

Viac sa o téme dozviete v reportáži Televízie Nitrička.

Podľa Odpady-portal.sk sa samosprávy často stretávajú s nesprávnym triedením: „Obyvatelia totiž do bioopadu vhadzujú aj to, čo tam jednoducho nepatrí. Zle vytriedený odpad nakoniec skončí na skládke, čím sa mestám a obciam nedarí zvyšovať mieru triedenia odpadov, ktorá je dôležitá nielen pre stanovenie poplatkov pre domácnosti, ale k jej zvyšovaniu zaväzujú aj ciele Európskej únie“. Podľa portálu totiž platí, že čím viac obce a mestá vytriedia, tým menej odpadu vyvážajú a tak platia menej. Je dôležité, aby sme kuchynský bioodpad vhadzovali do vhodných nádob s prístupom vzduchu, v ktorých bude vysychať, nie zapáchať a hniť, inak skončí na skládke, kde vytvorí skleníkový plyn metán s negatívnym vplyvom na globálne otepľovanie.

Televízia Nitrička

Forgot Password