Ktorá ruža bude najkrajšia? Kráľovná kvetov Arboréta Mlyňany ešte nie je známa.

Počas víkendu od 8. do 9. júna sa stretnú záhradkári a milovníci ruží z okolia v Kaštieli Arboréte v Tesárskych Mlyňanoch.

Ruža je jedným z najznámejších a najobľúbenejších kvetov. David Eddings raz povedal „Ruža rozkvitá a potom opadá, ale jej vôňa trvá v mysli naveky.“ Arborétum Mlyňany privíta počas víkendu už po 8-krát milovníkov kvetov na výstave Čaro ruží v Arboréte Mlyňany SAV. Pri tejto príležitosti predvedú záhradníci svoje klenoty, s ktorými zabojujú o titul najkrajšia ruža. A to, ktorá bude nakoniec kráľovnou arboréta, zistíme už túto nedeľu.

Omamná vôňa ruží sa bude niesť nielen vo vystavovaných miestnostiach. Šíriť sa bude aj von, takže stiahne dnu každého návštevníka, ktorý môže obdivovať nespočetné množstvo farieb, aranžmány a v neposlednom rade aj práce detí predškolského i školského veku. „Do výtvarnej súťaže sa prihlásilo približne 60 škôl a súťaží sa v troch kategóriách. Predškoláci, mladší a starší žiaci. Do súťaže sa prihlásili aj Botanická záhrada UK Bratislava, Botanická záhrada pri SPU Nitra, Arborétum Borová Hora, Ivanskí záhradkári OZ, Ružiarska spoločnosť Márie Henriety Chotekovej Dolná Krupá a ďalší súkromníci, ktorí donesú ruže zo svojich záhrad,“ informovala Vieroslava Farkašovská, referentka služieb verejnosti.

Návštevníci budú môcť obdivovať rozárium a aranžmány, ktoré pripravili zamestnanci arboréta. Môžu tiež zahlasovať v ankete o najkrajšiu ružu rozária Arboréta Mlyňany. „Kaštieľ bude otvorený od 10.00 do 17.00 hodiny, kde budú vystavené všetky vzorky. Počas dňa budú verejnosti prístupné aj tvorivé dielne pre deti a prehliadka parku. Občianske združenie Priateľ Arboréta Mlyňany SAV vyhlásilo pre deti výtvarnú súťaž, ktorej vyhodnotenie bude v nedeľu o 13.00 hodine. Návštevníci si budú môcť v kaštieli pozrieť tiež vernisáž detských výtvarných prác poslaných do súťaže,“ dodala Farkašovská.

Eva Škandíková

Som šéfredaktorkou Nitrianskeho hlásnika, ktorý tvorí tím mladých ľudí zaujímajúcich sa o aktuálne dianie a mapujúcich novinky z Nitry a okolia. Sme súčasťou televízie Nitrička, vďaka ktorej podchytávame dianie nielen prostredníctvom online sveta, ale témy ďalej rozvíjame aj v rámci nášho vysielania. Ak máte požiadavku na reportáž, sťažnosti, tipy alebo námety, neváhajte ma kontaktovať na adrese miriama.polakova@nitrianskyhlasnik.sk alebo na telefónnom čísle 0915/595 261

Televízia Nitrička

Forgot Password