Krízový štáb zhodnotil situáciu so stavom zásob a pomocou pre Ukrajinu

Krízový štáb Ministerstva pôdohospodárstva a rozvoja vidieka (MPRV) SR zasadal a jeho cieľom bolo vyhodnotiť všetky aktuálne informácie v súvislosti so zásobovaním a organizovaním humanitárnej pomoci pre občanov na Ukrajine.

Na rokovaní krízového štábu sa zúčastnili okrem vedenia aj zástupcovia agropotravinárskych samospráv a slovenských obchodníkov. Tí môžu pomôcť predovšetkým s dodávkami potravín či iným dôležitým tovarom. Lesopoľnohospodársky podnik v Uliči podľa slov agrorezortu poskytne suchý sklad v rozsahu 40 paliet s cieľom uskladnenia potravín, ktoré poputujú k ľuďom na Ukrajinu.

V prípade potreby budú k dispozícii ešte dva sklady pre nepotravinový tovar. 

„Do Uliča si budú chodiť ľudia po potraviny ako do veľkoskladu. Vytvoríme systém na monitorovanie stavu zásob a podľa toho, čo bude treba, sa budeme snažiť navážať nový tovar,“ priblížila generálna tajomníčka služobného úradu MPRV, Zuzana Nouzovská. Slovensko je pre ľudí momentálne tranzitnou krajinou, treba však myslieť aj na tých, ktorí tu zostanú. „Ak bude treba, budeme distribuovať potraviny obyvateľom na Ukrajinu,“ dodala Nouzovská.

Najžiadanejšími potravinami sú podľa MPRV pohánka, dehydrované potraviny pripravené na zálievku, konzervy, detské príkrmy v taštičkách a pollitrové balenia vody.

Zástupcovia obchodníkov na krízovom štábe informovali o tom, že potravín je dostatok a zásobovanie je plynulé. Niektoré reťazce podľa agrorezortu zvažujú poskytnúť občanom v pohraničí základné potraviny určené pre utečencov bezplatne. Okrem potravinovej pomoci sa otvorila aj otázka možnej zamestnanosti ľudí prichádzajúcich z Ukrajiny.

Televízia Nitrička

Forgot Password