Kriminalisti v nitrianskej priemyselnej hale objavili nelegálnu výrobňu cigariet

V hale našli kompletné výrobné zariadenie s rezačkou, baličkou cigariet, sušičkou tabaku a množstvom vecných dôkazov. 

Kriminálny úrad Finančnej správy (FS) SR počas februára vykonával operáciu v Bratislavskom, Trnavskom a a Nitrianskom kraji. Výsledkom operácie Spartakus je vyše 30 ton nelegálneho tabaku, 10 zadržaných osôb a množstvo komponentov na výrobu cigariet bez platnej kontrolnej známky. Kriminalisti v troch krajoch vykonali viacero domových prehliadok a iných priestorov.

V priemyselnej hale v Nitre pritom objavili nelegálnu výrobňu cigariet v úvodnom štádiu jej prevádzky.

„Výrobné stroje boli zložené, nastavené a pripravené na riadne spustenie výroby, pričom podľa odhadov z naskladneného tovaru (tabaku a komponentov) v prípade nepretržitej prevádzky by bolo možné vyrobiť až 30.244.500 kusov cigariet bez označenia platnou kontrolnou známkou. Vyšetrovanie naznačuje, že mali smerovať na slovenský trh, ale aj do ďalších krajín Európskej únie,“ informuje FS.

Škoda štátu v podobe úniku na spotrebnej dani z tabakových výrobkov by sa v tomto prípade mohla vyšplhať až na 3,5 milióna eur.

Počas akcie Spartakus bolo zaistené kompletné výrobné zariadenie na výrobu cigariet spolu s rezačkou, baličkou cigariet, sušičkou tabaku a množstvom vecných dôkazov. Celkovo kriminalisti zaistili vyše 30 ton tabaku, 920 kusov tabakových výrobkov a 7 krabíc s množstvom 2800 vyrobených kusových cigariet.

Z 10 zadržaných osôb 4 čelia vznesenému obvinenie zo zločinu porušenia predpisov o štátnych technických opatreniach na označenie tovaru v súbehu s prečinom nepovolenej výroby liehu, tabaku a tabakových výrobkov formou spolupáchateľstva.

V súčasnosti sú stíhaní väzobne a hrozí im trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov. 

foto: Finančná správa SR

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password