Krematóriá čaká prestávka z dôvodu plánovanej údržby: Treba riešiť problém, kam so zosnulými

Kremátorium v Nových Zámkoch z kapacitných dôvodov a veľkého množstva zosnulých oznámilo, že od 12. februára uzatvára prevádzku na dobu neurčitú. Bude tiež potrebné vykonať údržbu kremačných pecí, čo rovnako na istý čas preruší činnosť prevádzok.

foto ilustračné (pixabay.com)

Predseda Slovenskej asociácie pohrebných a kremačných služieb (SAPaKS) Ladislav Stríž potvrdil, že krematórium v Nových Zámkoch je kapacitne naplnené, zatvorenie prevádzky potrvá s najväčšou pravdepodobnosťou 3 týždne. V danom čase budú spopolňovaní čakajúci zosnulí. Potom bude krematórium okolo 15. marca potrebovať plánovanú údržbu, to znamená, že bude zatvorené minimálne ďalší týždeň. Záujem o tento typ pohrebných služieb pritom v období pandémie koronavírusu stúpol.

Aj v nitrianskom kremátoriu je v pláne údržba.

Televízia Markíza uvádza ako avizovaný termín polovicu marca. Tu bude teda tiež prevádzka približne týždeň zatvorená. „Skúsime to nejako skoordinovať, aby neboli obidve krematóriá zatvorené. Problém je v tom, že momentálne je veľké množstvo zosnulých,“ odpovedal nám predseda SAPaKS. Kremačné pece sú plne vyťažené približne od marca, z tohto dôvodu bude plánovaná údržba postupne nevyhnutná aj v iných krematóriách. Okrem plánovanej sa môže z rôznych technických dôvodov vyskytnúť aj neplánovaná.

foto ilustračné (pixabay.com)

K najbližším krematóriám patria tie v Leviciach a Bratislave, ďalšie sú v Žiline a Košiciach. Krematórium v Banskej Bystrici už dlhší čas nie je v prevádzke. Potreba údržby vychádza z počtu rakiev so zosnulými, ktoré pece spaľujú, vykonávať by sa mala približne po jednej tisícke spopolnení.

Podľa Ladislava Stríža ide o dominový efekt, problémy sa budú presúvať na pohrebné služby: „Budú musieť niekde uložiť zosnulých“.

Asociácia už informovala o situácii hlavného hygienika SR, ktorý by sa mal k situácii vyjadriť. Predseda SAPaKS vysvetľuje, že pohrebné služby by mali mať údaje o tom, koľko majú kapacít v chladiarenských zariadeniach: „Na základe toho sa bude musieť operatívne riešiť nejaké dodatočné chladiarenské zariadenie, ale je tu otázka, kto to bude platiť. Uvidíme ako sa k tomu hygiena postaví“. Spopolnenie jednej rakvy so zosnulým s ohľadom na jeho telesnú stavbu trvá približne 60 až 80 minút, zariadenie tak za jeden deň môže spopolniť približne 22 zosnulých.

Štatistický úrad SR minulý týždeň oznámil, že na Slovensku v ostatných mesiacoch výrazne stúpol počet zomrelých. Extrémne vysoké prírastky sa prejavili najmä v decembri v Nitrianskom a v Trenčianskom kraji. Za celý rok 2020 v SR zomrelo najviac ľudí od dôb druhej svetovej vojny (takmer 57 tisíc).

Na urnu dnes pozostalé rodiny čakajú približne 3 – 4 týždne. V dobe pred pandémiou to boli väčšinou 3 – 4 dni.

krematórium v Nitre (zdroj: TV Nitrička)

K súčasným problémom pohrebných služieb patrí tiež otázka očkovania príslušných zamestnancov.

Podľa SAPaKS patria k skupinám, ktorá sa pri svojej práci vystavujú zvýšenému riziku nákazy. Asociácia sa preto obrátila na rezort zdravotníctva s otázkou zaradenia zamestnancov pohrebných služieb do skoršej fázy vakcinácie. Ministerstvo SAPaKS po zmene očkovacej stratégie zatiaľ odpovedalo, že pri vakcinácii bude „postupovať podľa daných fáz, ktoré sa odvolávajú na vek a zdravotný stav občanov. Vzhľadom na danú skutočnosť bude očkovanie prebiehať podľa stanovených kritérií“To znamená, že aj subjekty kritickej infraštruktúry a ich zamestnanci budú zaočkovaní podľa platnej vyhlášky.

Máte k článku pripomienky, námety alebo nápady, kontaktujte ma na mailovej adrese: monika.hozakova@nitrianskyhlasnik.sk

Televízia Nitrička

Forgot Password